-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Anna Gaarslev blev ramt af en spiseforstyrrelse: ”Jeg tabte mig voldsomt i den periode”
Som ung arbejdede Anna Gaarslev i det københavnsk cafémiljø, og her blev hun ramt af to forskellige og voldsomme spiseforstyrrelser. Det fortæller DR’s Europa-korrespondent i et interview til Hendes Verden.
Det dominerede hendes krop og sjæl i flere år.
Sådan beskriver Anna Gaarslev en periode af sit liv, hvor hun for alvor mistede fodfæstet.
Vi kender hende i dag som journalist og Europa-korrespondent på DR, men som ung arbejdede hun i det københavnske cafémiljø. Og i hvad der ofte betegnes som en sjov og festlig tid i mange unges liv, var der dog en alvorlig skygge i kulissen hos den unge Anna.
”Som 21-årig blev jeg ramt af en spiseforstyrrelse, idet jeg først fik anoreksi og siden bulimi. Jeg tabte mig voldsomt i den periode og blev også mere usikker og indadvendt. Jeg arbejdede på Cafe Krasnapolsky dengang, og det var ret vildt at være bartender i 80’erne. Jeg aner dog ikke, hvorfor jeg blev syg, men der mistede jeg virkelig vejgrebet,” siger Anna Gaarslev i et interview i ugens Hendes Verden.
Den psykiske lidelse, der er kendetegnet ved et usundt og tvangspræget forhold til mad, krop og vægt, påvirkede Anna Gaarslevs liv på alle fronter i de år og blev en styrende faktor.
“Min tilværelse koncentrerede sig om at spise, ikke at spise, og alle, der har prøvet det, ved, hvor opslugende det er. Det dominerer krop og sjæl, og hele ens system er fucked,” understreger den i dag 56 årige journalist.
Kom med i et forsøg
Tv-korrespondenten fik hjælp til at komme ud af sygdommen, da hendes mor hørte om et forsøg, hvor man undersøgte om medicinen Fontex, der anvendes til behandling af depression, kunne hjælpe folk med spiseforstyrrelser.
”Dengang var Fontex lige kommet på markedet i Danmark, og min mor var sygeplejerske og skaffede mig med i et forsøg, hvor man tog Fontex mod spiseforstyrrelse. Det gav mig ro til at begynde at tænke udad og opad i stedet for indad og nedad, men det tog mig tre år at komme ud på den anden side,” fortæller Anna Gaarslev til Hendes Verden.
At hun i dag er kendt som DR-journalist, der i denne tid især rapporterer fra krigen i Ukraine, var lidt en spontan, men stærk indskydelse, der kom til hende under en bytur, fortæller hun også i interviewet med ugebladet.
“Jeg troede i mange år, at jeg skulle være tolk. Derfor læste jeg til korrespondent, men jeg fandt ud af, at det ikke var mig at blive en form for engelsktalende sekretær. En aften da jeg sad på et værtshus med nogle venner, kom det til mig: Jeg skulle droppe studiet og søge ind som journalist. Jeg kom ikke ind første gang, jeg søgte, men jeg gjorde i andet forsøg, og siden har jeg ikke set mig tilbage,” forklarer Anna Gaarslev.
Læs hele interviewet med DR-korrespondenten i ugens Hendes Verden. Her fortæller Anna Gaarslev også om sin opvækst, sit livs kærlighed – og om glæden ved, at hendes søn ringer og spørger efter sin cykelnøgle, mens hun er på arbejde i Ukraine.
Hendes Verden kan købes fra mandag 24. juli – og indeholder også over 40 siders kreativ inspiration og madopskrifter:
Anna Gaarslev og Palle Steffensen tilbage i 2005. (Foto: Klaus Bo Christensen/Her og Nu)