Det er budskabet bag en ny fotoudstilling på VerdensKulturCentret i København, som det frivillige onlinemagasin Ethniqa Magazine står bag.
Udstillingen "Danske kvinder kommer i alle farver" er blevet til i samarbejde med fotografen Samy Khabthani og består af 10 portrætfotos af danske kvinder med anden etnisk baggrund, som alle har tilknytning til Nørrebro i København og som har det til fælles, at de hverken er ofre eller mønsterbrydere.
Med udstillingen ønsker Ethniqa Magazine at udfordre forestillingen om den danske kvinde ved at portrættere kvinder med anden etnisk baggrund, som de finder underrepræsenterede i danske medier.
Tanken er at nedbryde fordomme og skabe debat, fortæller magasinets chefredaktør Ayan Mouhoumed.
"Danske kvinder kommer i alle farver" er titlen på en ny fotoudstilling på VerdensKulturCentret i København. Her ses et af portrætterne fra udstillingen. Foto: Samy Khabthani
"Danske kvinder kommer i alle farver" er titlen på en ny fotoudstilling på VerdensKulturCentret i København. Her ses et af portrætterne fra udstillingen. Foto: Samy Khabthani
Hvad går jeres udstilling ud på?
- Vi vil udfordre billedet af den danske kvinde for at vise, at hun kan se ud på mange måder. Derfor har vi gjort meget for at finde forskellige danske kvinder, der alle har anden etnisk baggrund. Vi har én med tørklæde, én med afrikansk baggrund, én med asiatisk baggrund – forskellige kvinder som ikke er den stereotype kvinde, man altid hører om i medierne, hvor kvinder med anden etnisk baggrund enten er mønsterbrydere eller ofre. Vores spørgsmål er: Hvor er kvinden i midten? Det er den danske kvinde i midten med anden etnisk baggrund, vi gerne vil vise.
Hvorfor er det vigtigt?
Annonse
- Vi vil gerne vise et alternativt billede end det, som mainstreammedierne altid viser. Selvfølgelig skal der være plads til historier om de kvinder, som enten er ofre eller mønsterbrydere, men vi synes også, at den helt almindelige danske kvinde med anden etnisk baggrund er interessant. Hende der drikker caffe latte og mødes med sine veninder ligesom alle andre danske kvinder.
Men hvorfor er det nødvendigt at vise danskerne det?
- Fordi det er noget, de ikke ser. De ser enten mønsterbryderen og tænker: "Wow, hun har fået uddannelse, hun har klaret sig, hun er læge." Eller også ser de offeret, som måske er blevet underlagt social kontrol eller bor på krisecenter. Hende den helt almindelige danske kvinde med anden etnisk baggrund i midten hører man ikke fra. Man spørger ikke hende: "Hvordan er det at være mor? Hvordan er det at være studerende?" Hun skal hele tiden tage stilling til sin etnicitet eller til integrationsspørgsmål og den slags. Hun kan ikke bare snakke om det at være studerende. Hun får aldrig lov til at svare på de helt almindelige spørgsmål.
Men medierne dækker jo netop ofte det, der bryder med normalen – altså offeret eller mønsterbryderen?
- Det er vi på Ethniqa Magazine klar over, men vi synes, det er ærgerligt, at det hele tiden skal være de to billeder, man ser af den danske kvinde med anden etnisk baggrund. Det handler selvfølgelig om at få kliks og likes, men når så mange etniske danskere får deres informationer om danske kvinder med anden etnisk baggrund fra mainstreammedierne, er det ærgerligt, at den helt almindelige kvinde ikke bliver portrætteret – specielt hvis de ikke selv kender nogen med anden etnisk baggrund. Så får de ikke lov at se at: "Nå ok, hende den danske kvinde med irakisk baggrund er ikke så anderledes fra mig. Hun er også en bekymret mor, eller hun er også studerende, eller hun tænker også på miljøet." Det er jo sjældent, at de ser danske kvinder med anden etnisk baggrund udtale sig i medierne om helt almindelige problemstillinger, hvor det ikke handler om deres etnicitet, men om deres person og arbejde.
Hvorfor er fotoudstillingen relevant lige nu?
- Vi startede Ethniqa Magazine tilbage i 2009, og de her stereotyper fylder stadig rigtig meget i medierne. Hvis man for eksempel spørger jeres læsere, hvordan den danske kvinde ser ud, svarer de måske: "Hun er blåøjet med blondt hår" eller noget lignende, og det kan jeg godt forstå, for vi bor jo i Danmark, og der er alligevel en del, der har blå øjne og er blondiner. Men den danske kvinde kan jo også være mig med somalisk baggrund med mørk hud og kruset hår. Jeg er dansk kvinde ligesom alle andre, og det er det, vi gerne vil vise med vores udstilling: De her 10 kvinder er også danske kvinder. Det er også dem, I skal tænke på, når I tænker på den danske kvinde. Det er dem, som mainstreammedierne skal tænke på, når de skal bruge en case. De får ikke nok taletid de her kvinder, fordi de åbenbart ikke er så spændende. Fordi de ikke er mønsterbrydere eller ofre.
Fotoudstillingen "Danske kvinder kommer i alle farver" er gratis og vises på VerdensKulturCentret på Nørrebro i København frem til den 2. oktober 2016.
På denne side finder du alle vores seneste og bedste artikler med stærke mennesker, der har truffet spændende valg i livet.
Læs med om aktuelle emner og tendenser i samfundet. Få også inpiration og gode råd om parforhold, økonomi og jobskifter. Og søger du altid gode tips til din næste spiseoplevelse, kulturbegivenhed eller rejse?
Så er du havnet det rigtige sted.
For vi elsker at skrive om stort og småt i livet og hverdagen, så vi kan blive klogere, overraskede og måske (lidt) forbedrede udgaver af os selv!
Derfor kan du her finde artikler om alt det, der vedrører dit og mit liv. Hver eneste dag giver vi dig de nyeste tendenser og bedste tips på livsstilsfronten:
Fra det svære og tabubelagte til vigtige debatter eller sjove trends her og nu. Fra det nære og personlige til det store, underholdende og drømmende.
Uanset om du er på jagt efter et modigt karriereskifte, om du vil forstå andre mennesker bedre, du søger nye måder at beskue livet på, vil finde en god bog, podcast eller tv-serie, om du søger råd om kærlighed eller søger den perfekte gaveidé. Du kan finde nyt om det hele på siden her.
For vi bestræber os på at give dig de bedste artikler, der kan hjælpe til at gøre din hverdag lettere - og inspirere dig til at drømme større.