Ugens leder: Hvor kedeligt

Ugens leder: Hvor kedeligt

Er et bryllup i bund og grund ikke bare et kedeligt arrangement? Et måltid bestående af tre retter forudsigelig fisk, steg og noget med chokolade, omgivet af sidemænd og -kvinder, du typisk ikke kender (og i bund og grund typisk heller ikke ønsker at lære at kende) kun afbrudt af (alt for) lange taler med detaljer om andre menneskers tilværelse, ingen af gode grunde kan huske nogensinde at have hørt om før.

Og bliver det ikke endnu kedeligere af, at du ikke engang er blandt de 1.900 inviterede venner og familiemedlemmer? At du må nøjes med at overvære seancen på dit tv sammen med en trilliard andre?

„Hvorfor skriver I om det?“ Sagde min far og zappede over på radioens P1. Gift på 38. år med min mor, ved et bryllup, hvortil der blev serveret fisk, steg og is, bruden var i hvidt med tilhørende slør, og brudgommen var i nypudsede sko og langt hippiehår. I teorien hælder jeg faktisk til at give ham ret. Nu har jeg heller aldrig været til et eneste bryllup – hverken mit eget eller som gæst – hos nogen, som jeg har kendt godt nok til at kende alle historierne, som talerne handlede om. Men i praksis bliver jeg hver gang – også til brylluppet hos chefen, i Pinsekirken, hos den helt nye studiekammerat og hos min fjerne kusine fra Tyskland – grebet af stemningen. Af den søde (kærligheds)historie, som altid følger med. Så

selvfølgelig skal jeg også se tv sammen med en trilliard andre, når William og Kate d. 29. april (formentlig) siger ja til hinanden foran de 1.900 nærmeste.

Vi kan starte med de søde historier fra det virkelige liv på side 6, hvor nygifte par fortæller, hvordan de forelskede sig – og siden kaste os over hele ALT for damernes bryllupstema, der selvfølgelig også kan inspirere til andet end bryllup. F.eks. tror jeg, jeg vil bage en (bryllups)kage til min far.

God fornøjelse