-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
-
Adam ked af det efter brud: "Jeg blev chokeret"
-
Efter sidste rose: Sådan er Anders og Mies relation i dag
-
Sådan spurgte Laurids, om Sofie ville være kærester
-
Mie i tvivl inden sidste rose: Dét gjorde udfaldet
-
Se klippet: Han får Mies sidste rose i "Bachelorette"
-
Laurids fik Sofies sidste rose: Sådan går det i dag
-
Ikke set på tv: Blev forstyrret gentagende gange til sidste roseceremoni
-
Bryder sammen på tv: Derfor var det svært for Mie
Maibritt Nicolaisen går i klangbad: "Klangene fjernede min hovedpine. Det var magisk"
Maibritt Nicolaisen led af voldsomme migræneanfald, da hun for et par år siden fandt på at prøve et klangbad. Mød Maibritt, der bader i lyden fra klangskåle.
Maibritt led af voldsomme migræneanfald, da hun for et par år siden fandt på at prøve et klangbad. Dengang bookede hun sig ind til et "bad“, hvor de var omkring 20 mennesker. De lå på yogamåtter i et mørkt rum og lyttede, mens klangbehandleren, Anne Viese, spillede på både klangskåle og en stor "gong“. Lydene var rare, og Maibritt kunne allerede der mærke, at de gjorde noget godt for hende, men fordi hun er meget følsom, forstyrrede det hende, at der var andre mennesker til stede i rummet. Men så var det, hun fandt på det, der siden både har afhjulpet hendes migræneanfald og givet hende masser af glæde. Hun aftalte en privat session med klangbehandling.
"Selv om jeg i begyndelsen havde svært ved at styre mine tanker og holde fokus på skålene, kunne jeg allerede første gang, jeg havde Anne alene, mærke, at der skete noget. Klangene blev nærmest suget ind i min krop og fjernede min hovedpine. Det var magisk", siger Maibritt.
Hun fortæller, at hun tidligere har forsøgt at finde årsagen til de spændinger, der udløste migrænen, gennem samtaler med en psykolog, men hun havde svært ved at sætte ord på, hvad de kom af. Med klangbadene får hun løst op for sine følelser uden at skulle sige noget.
"Ofte græder jeg, når Anne begynder at spille, fordi lydene rører mig. Med klangbadene behøver jeg ikke tænke over, hvad der kan være årsagen til min migræne. Spændingerne bliver bare løsnet, og jeg får det virkelig rart", siger Maibritt.
Hertil kommer, at hun får en intens følelse af lykke.
Maibritt er vinterbader og forklarer, at hun får en kick af endorfiner, når hun går ned i det iskolde vand.
"Samme kick får jeg af klangbadene. Her er følelsen bare endnu dybere og varer længere. Det er lidt vildt", siger hun.
Vildt er det også, at Maibritt gennem klangbehandlingerne har fået det så godt, at hun ikke længere har brug for sin migrænemedicin. Anfaldene er sjældne, og er der alligevel et på vej, kan hun nu også afhjælpe det derhjemme – med to klangskåle, som hun efter Annes anvisninger placerer ved hhv. fødderne og hovedet.
LÆS OGSÅ: Trine slap af med søvnløshed: "Jeg gik rundt i en konstant tåge og var ked af det"
"Når jeg slår på skålene og mærker lyden og vibrationerne, breder der sig en ro i kroppen på mig, og smerterne forsvinder. Det er så dejligt, at jeg kan gå ind i min egen lille verden og helbrede mig selv ved at lave mini-lydbade derhjemme. De klangskåle forløser noget i mig. Det gør de virkelig", siger Maibritt.