-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Sonja Richter går i karbad: "Når jeg går herfra, er huskelisterne ikke længere vigtige"
Engang måtte mange tage på badeanstalter for at få bad. I dag har de fleste danskere en bruser derhjemme, men det forhindrer ikke, at man kan tage i byen og bade – nu blot for velværets skyld. Mød Sonja, der tager karbad, når hun skal koble hjernen fra.
Første gang Sonja krøb ned i et karbad i den historiske badeanstalt, Sofiebadet, havde hun svært ved at slappe af. Det, hun kalder "abehjernen“, kørte. "Jeg har slet ikke tid til det her,“ sagde den til hende – samtidig med, at hun i tankerne både var langt tilbage i tiden og langt fremme med huskelister inde i hovedet. Men der var også en anden – indre – stemme, der blandede sig: "Prøv nu at slappe lidt af. Du har booket en tid her og betalt for det, så kan du ikke bare gå efter 10 minutter“, sagde den. Den lyttede Sonja til, og i dag vælger hun at synke ned i det varme vand én til to gange ugentligt, hvis det overhovedet kan lade sig gøre.
"Så ligger jeg der med lukkede øjne i 40- 60 minutter – uden musik eller andre former for stimuli. Jeg ligger bare i vandet og trækker vejret. Efter sådan et bad er hjernen slukket, og jeg har det bare rart i kroppen. Når jeg går herfra, er huskelisterne ikke længere så vigtige. Jeg slapper bedre af, sover bedre … jeg har det bare bedre", siger Sonja.
Det var en healer, der for et års tid siden fik hende i gang med at tage karbade. Hun foreslog, at hun supplerede behandlingerne hos hende med saltbade. Da Sonja ikke har badekar i sin lejlighed, fandt hun frem til Sofiebadet.
Hun forklarer, at hun nogle gange vælger at putte sæbe, der skummer op, i badevandet. Men for det meste bruger hun epsom salt, der har en udrensende virkning.
"Salten kan godt give mig lidt hovedpine. Det er tegn på, at der faktisk bliver renset ud. Så sørger jeg for at drikke en masse vand," siger Sonja.
LÆS OSÅ: Majbritt går i klangbad: "Klangene fjernede min hovedpine. Det var magisk"
Oftest er hun alene i Sofiebadet, men det sker også, at hun tager en veninde med. Så vælger de en kabine med to karbade, der står ved siden af hinanden. Som regel køber de en kop te eller en is i Sofiebadets café og tager med derind.
"Ikke for at tage noget fra psykologerne, men man kan virkelig få vendt sine tanker, sorger og bekymringer, når man sidder der i hvert sit badekar med bobler og en is i hånden. Samtidig er det virkelig hyggeligt. Jeg har haft flere veninder med herhenne. Alle har spurgt, hvornår vi skal gøre det igen", siger Sonja.
Hun fremhæver, at der altid er en rolig atmosfære i Sofiebadet.
LÆS OGSÅ: Trine slap af med søvnløshed: "Jeg gik rundt i en konstant tåge og var ked af det"
"Hernede kan jeg trække stikket fra en verden, hvor vi har et stressniveau, der ligger meget højere, end det burde", siger Sonja.