Mie om kysset med Anders: Vi fortsatte, da kameraet slukkede
Mie Borup havde brug for at mærke kemien med Anders, og den bliver der i den grad taget hul på i dagens afsnit.
I dagens afsnit af "Bachelorette" er det blevet Anders' tur til en singledate med Mie Borup. De skal blandt andet kigge på billeder fra barndommen, og det er her, kemien udvikler sig.
Artiklen fortsætter under videoen.
Mie har længe forsøgt at skubbe på, for at få Anders til at åbne op, og det lykkedes her, da de fik taget hul på deres første kys.
– Jeg følte dernede, at jeg kunne mærke på Anders, at der var en interesse. Den måde han kiggede på mig, det var meget intenst. Anders er måske typen, der ikke vil overskride nogen grænser, og så var han nok også genert, siger Mie og tilføjer:
– Efter vi fik kysset, løsnede det lidt op hos Anders. Han havde nok bare brug for et lille skub, og at jeg sagde til ham, at det var okay, for han ville ikke overskride min grænse.
Ifølge Mie var det samme oplevelse, hun havde med Adam, der også var nervøs for at tage initiativet. Faktisk var det kun Lauritz, der selv tog initiativ.
Trods en lidt akavet start på kysset med Anders, så var det ifølge Mie dejligt at få taget hul på kysset.
– Jeg tror, det er det længste kys på tv indtil videre, og jeg kan huske, at vi også kyssede videre, da kameraet slukkede. Jeg havde gået og tænkt på at kysse Anders i noget tid, og så kom der en form for forløsning, siger Mie, der også mener, at det var vigtigt, at der kom et kys med Anders nu.
– Jeg havde kysset med Lauritz og Adam, så for at Anders ikke faldt for langt tilbage i forhold til relationen, og hvis vi ikke fik den barriere brudt, så tror jeg, han ville falde for langt tilbage, for jeg havde allerede to stærke kemier, og jeg havde brug for at mærke, at den også var der med ham.
Følte sig presset
Ifølge Anders var det fantastik at få kysset med Mie, og han havde længe håbet på det, og selvom alle mændene selv er der for at finde kærligheden, så var Anders ikke alene om at have det håb.
– Der var et vis pres fra andre gutter i villaen, og det var jeg ikke klar på. For mig skulle det være naturligt, og jeg havde da håbet, der ville opstå en mulighed for det, men det fyldte meget, at det skulle føles romantisk, som jeg havde gået og ventet på - og det gjorde det jo så heldigvis på daten, siger Anders.
Ifølge Anders blev han genert og overtænkte kysset, da muligheden opstod.
– Jeg var ikke nervøs for, om Mie havde lyst, men det var mere, at det var bygget så meget op, siger Anders og afslører, at kysset levede op til hans forventninger.