2223523455

Min svigermor gør mig utryg – og det er kun blevet værre, efter vi fik en datter

Min svigermor har i det hele taget mange meninger om børn og opdragelse, for hun er tidligere pædagog og mener åbenlyst, at det gør hende til ekspert.

hjemmet logo farve

For halvandet år siden blev min kæreste og jeg efter lang tids kamp forældre til vores datter, som blev født for tidligt. Hun var derfor meget lille ved fødslen og var længe indlagt, før vi fik hende hjem. 

Hun har også haft problemer med sine lunger, så hun skulle beskyttes mod udefrakommende infektioner. Naturligvis har vi haft fokus på hende, fordi hun var så bagud med det meste, og vi har også været lukket mere om os selv, end vi plejer. 

Alt det har især jeg måttet høre for fra min svigermor, der synes, at jeg er alt for pylret i forhold til min datter og også mener, at jeg gør mere skade end gavn ved at blive ved med at skærme hende. 

Min svigermor har i det hele taget mange meninger om børn og opdragelse, for hun er tidligere pædagog og mener åbenlyst, at det gør hende til ekspert. 

Jeg har selv skulle finde mine ben som mor, og da vores datter er udfordret, har det helt sikkert gjort mig følsom overfor min svigermors direkte og indirekte kritik, for hun har simpelthen en mening om alt, og den går sjældent i min retning. 

Min kæreste og jeg har talt om det, han er forstående, men samtidig fornemmer jeg, at han også er påvirket af sin mors mange holdninger til børneopdragelse. Lettere bliver det ikke af, at min svigermor også sammenligner min måde at være mor på med sin egen datters, der har to sunde og velfungerende børn. 

Jeg har aldrig haft et tæt forhold til min svigermor og nok altid været lidt bange for hende, det er bestemt ikke blevet mindre efter, at vores datter er blevet født. Lige nu undgår jeg at være sammen med hende, hvilket hun så selvfølgelig også er obs på, og det gør jo ikke det hele lettere. 

Vi skal have det til at fungere, men jeg er så nervøs, når vi er sammen og venter kun på, at der kommer en eller anden krads bemærkning om min måde at være mor på. Har du et råd? 

Vibeke råder til at holde afstand

Det kan da godt være, at din svigermor er tidligere pædagog, men en særlig dygtig en af slagsen lyder hun egentlig ikke til at være. 

For selv en gammel lægmand som mig ved, at der kun findes én rigtig måde at blive en god forældre på, og det er ens egen. For alle mennesker er forskellige, alle små børn er det også. 

Forholdet mellem barn og forældre udvikler sig derfor bedst og på sin egen unikke måde, hvis der er ro og fred til, at det sker uden for mange forstyrrelser udefra. Det virker din meningsparate svigermor ikke til at have forstået. Tværtimod lyder det til, at hun er af den mening, at der kun findes én måde at gøre tingene på, og det er hendes egen. 

Det er i mine øjne en nedladende og ikke mindst afstumpet måde at gebærde sig på både i forhold til jer som forældre, men da også til livet i al almindelighed. Tilmed er du og din kæreste førstegangsforældre og det endda til et lille barn med særlige behov. 

Hvis din svigermor havde forstand, som hun har vilje til at bruge sit mundtøj, så ville hun vide, at hvis der er noget, I i jeres lille familie har brug for, så er det opbakning til at gøre tingene i jeres eget tempo og på jeres egen facon. 

Mit råd til dig er derfor, at du for nuværende bliver ved med at holde venlig afstand til din svigermor. 

Når hun så spørger dig om, hvorfor du gør det, kan du jo svare hende, som sandt er, at du har brug for at øve dig i dit moderskab uden indblanding fra andre. Bliver hun fortsat ved med at komme med sine mange gode råd, så prøv at lær at træk på skuldrene og sig til hende, at hun må mene, som hun vil, men du gør og bliver ved med at gøre tingene på din egen måde. 

Holder du fast i det, så tænker jeg, at din svigermor snart vil indse, at vil hun have et godt forhold til både dig og sit barnebarn, så må hun lægge tonen om, hvilket hun burde have gjort for længst.

Skriv til Vibeke Dorph

Vibeke Dorph

Har du brug for én at vende dine tanker med? 

Så skriv til Vibeke Dorph og få råd om parforholdsproblemer, familiekonflikter, kærestesorger eller andre problemer, du meget gerne vil have løst.

Mails sendes til brevkassen@hjemmet.dk

Breve til: Hjemmet, Spørg Vibeke, Strødamvej 46, 2100 København Ø. 

Alle får svar, og udvalgte breve bringes anonymt i Hjemmet under mærke.