Ester Brohus
Foto: Les Kaner
En flyvetur rystede Ester Brohus for livet: "Alle skreg, men der var én,
der holdt hånden over os"
Countrymusikeren har i mange år rejst rundt i verden med sin musik, men en flyvetur over Grønland vendte pludselig alt på hovedet. Bogstaveligt talt.
For Ester Brohus er musikken ikke bare noget, man gør engang imellem om fredagen. Den er der hele tiden. Musikken er noget, hun lever sammen med.
Derfor opstod der en helt særlig harmoni for countrysangeren, da hun i 1990'erne tog til Nashville for første gang. Her oplevede hun, hvordan de lever med deres musik.
Den samme passion for musikken mødte hun få år senere, da hun begyndte at rejse meget til Grønland for at spille koncerter i de små bygder såvel som de større byer. Her oplevede hun, hvordan folk virkelig nød hendes musik.
– Vi sejlede ind til bygderne i små gummibåde og fragtede vores ting med trillebør til spillestederne, fortæller Ester Brohus i et stort interview i Hendes Verden denne uge.
Men i dag ser musikeren ikke kun tilbage på turene til Grønland som varme oplevelser i det kolde landskab. Hun glemmer nemlig aldrig en bestemt flytur fra Søndre Strømfjord til Nuuk.
– Flyet blev ramt af en kastevind, der fik det til at dreje hele vejen rundt i luften. Alle i flyet var oprørte og skreg, men der var én, der holdt hånden over os. Vi endte med at lette og lande igen og igen, men på grund af vejrforholdene kom vi først til Nuuk efter tre dage, så vi missede den første koncert. Det var nogle virkelig hårde dage. Min guitarist fik en bule i nakken af anstrengelse.
Den rystende oplevelse i himlen satte sig i Ester Brohus, som derfor fandt en ny glæde ved at have benene plantet solidt på jorden i den østjyske by Hedensted, hvor hun har boet hele sit liv.
– Jeg lovede mig selv, at hvis jeg igen kom til at køre ind ad grusvejen til gården i Hedensted, så skulle jeg aldrig derfra mere. Det tog virkelig mange år at komme over, og da vi skulle til Nashville igen, havde jeg ingen ide om, hvordan jeg skulle klare flyveturen, men det gik nogenlunde. Til sidst tænkte jeg: Skal jeg ned, så skal jeg ned. Der er jo mange countrysangere gennem tiden, der er faldet ned med fly.
Læs hele det store interview med Ester Brohus i Hendes Verden uge 17, hvor hun fortæller om alle sine årtier.
Om Ester Brohus
- 64 år.
- Sanger og sangskriver. Debuterede i 1992 med albummet Ester Brohus og har siden udgivet 13 album. Aktuel med albummet Songwriter.
- Har vundet seks Grammys/Danish Music Awards, bl.a. for bedste danske folk-sangskriver. Fik Erhvervsprisen 1995 for at sætte Hedensted kommune på landkortet og blev optaget i Dansk Rock Akademi i 2023.
- Har turneret med gruppen Four Ladies og senest Tennessee Four.
- Gift med Stig og mor til Sabrina Brohus, som hun optræder sammen med. Mormor til to piger. Bor i Hedensted.