Kvinde i hvid ærmeløs top sidder ved et bord i et moderne køkken

”Jeg har haft svært ved at tilgive mig selv for de konsekvenser, skilsmissen havde for vores børn”

Når tv-personlighed Janni Ree tænker tilbage på skilsmissen fra sine børns far, er der især én ting, der gør ondt.

Hendes verden logo farv

Selvom det godt kan efterlade en følelse af skam at skulle lade sig skille, fortryder tv-personlighed Janni Ree ikke, at hun gik fra sine børns far tilbage i 2005. Men hun kan godt fortryde måden, hun og eksmanden håndterede skilsmissen på, fortæller hun i et stort interview til Hendes Verden, uge 35.

– Jeg har tænkt meget over, om det var det rigtige, at jeg handlede så meget på mine følelser. Jeg havde nok valgt anderledes, hvis jeg vidste, hvor mange konsekvenser det havde. Jeg har efterfølgende spurgt mig selv, om jeg tænkte nok på mine børn. Hvis jeg var blevet, havde der været mere ro på, siger hun og fortsætter:

– Der var selvfølgelig også ting, da vi var sammen, som gik ud over børnene, som for eksempel skænderier, så man skal ikke blive i et forhold for enhver pris. Men det får mig til at tænke, at det måske ikke var så slemt at være i forholdet, som jeg troede, og om det var det hele værd at slutte det. Det er ikke for at sige, at jeg ikke er glad for, hvor jeg er nu, for det er jeg. 

Det der gør mest ondt

Der er særligt én ting ved skilsmissen, som gør ondt på Janni Ree.

– Jeg har haft svært ved at tilgive mig selv for de konsekvenser, som skilsmissen fra min første eksmand havde for vores børn. Det, der gør allermest ondt på mig, er, at vi delte børnene op, da vi gik fra hinanden. Jeg havde vores datter, og han havde vores søn. De voksede pludselig op på hver sin måde, og det har også givet en kløft mellem dem, fordi de har været i to forskellige verdener. Det kan man godt mærke på dem nu, siger hun og forklarer, at det er en erkendelse, der gør ondt, fordi hun aldrig ville have gjort det på den måde i dag.

– Jeg har tilgivet mig selv for det nu, men jeg havde svært ved det i lang tid efter, fordi det var så hårdt for børnene. Jeg har snakket med dem begge om det, for der har selvfølgelig siddet nogle ting i dem, og vi er generelt gode til at tale om de svære ting. De har tilgivet mig. Jeg ved fra mig selv, at den slags tager noget tid, fordi det sidder så dybt. Jeg skulle også selv tilgive både min far og min mor for ting i min barndom.

Om Janni Ree

  • 56 år og født på Nørrebro i København, men opvokset i Sorø.
  • Har sønnen Victor på 34 og datteren Nathalie på 30 med Kim Holmgaard Christensen, som hun blev skilt fra i 2005 efter 16 års ægteskab.
  • Fem børnebørn i alderen 6 måneder til 9 år.
  • Afsonede 3,5 måneds fængsel i 2014, efter hun blev dømt for at franarre en ældre mand hans formue.
  • Gift med erhvervsmanden Karsten Ree i 2015-2024.
  • Danner par med advokaten Jeppe Stokholm, som hun bor med i København.