-
Tidligere "Bachelor" afslører relation til Sofie
-
Alexander Wessel Rasmussen og Ida Karstoft afslører: Vi er kærester
-
Laurids og Sofie afslører deres fremtidsplaner
-
Sofie takker nej til reklamejobs efter "Bachelerette"
-
Anton fra “Bachelorette” jubler: Nu er vi kærester!
-
To timer efter hjemkomst: Laurids tvunget til at rejse ud af landet
-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
Pia laver sine egne påskeæg - og det kan du også
Pia har fundet sin måde at lave personlige påskeæg på. Læs hvordan, og prøv eventuelt at gøre hende kunsten efter.
Jeg laver påskeæg af selvhærdende ler. Jeg stikker dem ud med et vinglas og former dem i hånden, hvilket giver et lidt uperfekt udtryk, som jeg holder meget af.
Jeg pynter med blomster plukket i min have eller fundet i naturen. De har været presset i to-tre uger, så farverne holder bedre.
Jeg hænger påskeæggene i silkebånd. Den lette, tynde silke er en fin kontrast til det rå og hårde ler. Båndet har jeg farvet i påskenuancer med blandt andet aroniabær (blålilla), krabrod (rødlig) og løgskaller (gul).
Ideen kom til mig, da jeg fik interesse for at plantefarve. Pressede blomster kan gemmes til at farve med på et senere tidspunkt – men de var så fine, at jeg ikke nænnede det. Jeg begyndte i stedet at lave blomsterbilleder, og derfra udsprang ideen til påskeæggene.
Jeg bruger æggene på grene hentet i vores have. Du kan også hænge dem på en snor på væggen eller i et vindue – men vær opmærksom på, at blomsterne mister farve i direkte sollys.
Du kan sagtens have dem hængende hele foråret, og du kan lave flere varianter med for eksempel pressede blade eller ved at tage kronbladene af blomsten, inden du presser den, og lave en fantasifuld mosaik.
Et aftryk i leret fra en frisk blomst er også en fin løsning.
Vælg ikke for saftholdige blomster. En tulipan er ikke god. Tænk også på formen. Blomster, der er lidt flade, er nemmere, for eksempel stedmoderblomster og smørblomster.