-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Aldrig sket før i "X Factor": Nu forklarer de
Nu forklarer 9000 HÅB deres sangvalg, som er alt andet end tilfældigt.
I aften bliver der skrevet ”X Factor”-historie, når 9000 HÅB går på scenen i Jyske Bank Arena. De åbner nemlig finalefesten med at synge en sang fra deres egen dommer, Simon Kvamm.
LÆS OGSÅ: Lamin og Andreas Odbjerg indtager "X Factor"-finalen
Og det er vel at mærke aldrig før sket, at en artist eller gruppe har valgt at genfortolke en sang fra deres kære mentor i finalen. Ikke desto mindre er Nephew-klassikeren ”Igen & Igen &” det helt rette valg for gruppen, forklarer de til TV 2.
- Mange har sagt, at vi er meget “Kvammske”. Så hvorfor ikke gå ud og eje det med en Kvamm-classic? Det er en legendarisk sang, som indeholder stor finaleenergi, så vi håber på at leve op til sangens høje niveau, siger 9000 HÅB til mediet.
Det er dog ikke første gang, at ”X Factor”-deltagere gennem tiden har sunget en dommers sang til audition eller i liveshows. Blandt andet har tidligere dommere som Anne Linnet, Sanne Salomonsen og Lina Rafn haft fornøjelsen af at høre deres hits blive fortolket af de håbefulde deltagere i sangprogrammet.
9000 HÅB skal udover Nephews ”Igen & igen &” synge ”Ik gå så langt” og ”Telefonperson” af Zar Paulo.
Men 9000 HÅB sang ikke blot Simon Kvamms sang til finalen - Kvamm var tilmed med på scenen og gav den gas på keyboard i "Igen & igen &"-introen. Faktisk er det allerførstegang i "X Factor", at en dommer er deltagende på scenen i et nummer med sine deltager.
- Det er ananas i egen juice. Det er danmarkshistorie, fortalte en imponeret Thomas Blachman efter sangen.