Elsebeth Egholm kan godt lide at blive ældre – men på ét punkt føler hun sig usikker

Elsebeth Egholm kan godt lide at blive ældre – men på ét punkt føler hun sig usikker

Der er ikke længe til, at forfatter Elsebeth Egholm 65 år. Og selvom hun oplever, at hun med alderen opnår en større menneskelig indsigt, så er det også forbundet med en vis usikkerhed for hende at blive ældre.

hjemmet logo farve

I sit forfatterskab har Elsebeth Egholm fokus på fiktion.

Alligevel kan hun i sit virkelige liv relatere til det, hendes hovedpersonen Dicte gennemgår i ”Det første offer,” som er den tiende og nyeste bog i krimiserien af samme navn.

”Ligesom Dicte er spændt på, om hun stadig er relevant i sit arbejde som journalist, er jeg da også spændt på, om den her bog vil sige nogen noget. Og hvem den vil sige noget. Hvem vil læse den?” spørger hun retorisk i et interview med Hjemmet uge 26.

Hun uddyber, at hendes overvejelser er bundet op på det faktum, at hun selv er blevet ældre.

”Jeg ved, at jeg fylder 65 lige om lidt, så skulle jeg egentlig hellere pakke sammen nu og så sige: "Det var så det"? For er der overhovedet nogle af de tanker, jeg gør mig, som kan bruges af nogen, andet end dem, der er ældre end mig selv?”

Bekymringerne om modtagelsen af hendes bog er direkte forbundet med Elsebeth Egholms værste frygt – nemlig, at nogen ville kunne finde på at sige, at hun er blevet gammel eller at hun er faldet af på den som forfatter.

”Derfor gør jeg mig altid umage for at skrive noget, der er kød på, og som handler om noget, der er vigtigt for os alle sammen. Jeg vil ikke ulejlige læserne med en ikke-historie.”

En splittet følelse

Samtidig med, at Elsebeth Egholm har et særligt fokus på at holde sig relevant i sit arbejde, så kan hun personligt se mange fordele ved at blive ældre.

”Jeg kan godt lide at blive ældre og føle, at jeg bliver klogere. Alderen giver en menneskelig indsigt. Det ligger jo i sagens natur, at man får en forståelse for alle aldre, når man selv gennemlever dem. Jeg kan godt huske, hvordan det var at være 12 og 16 og 25, og selvom det ikke er det samme i dag, så er der alligevel noget almenmenneskeligt. Vi bliver kede af det, vi bliver sårede, vi bliver glade, vi blive forelskede og vi har drømme, som vi kæmper for at få opfyldt,” siger Elsebeth Egholm, som dog også mærker en splittet følelse over at blive ældre.

”Jeg har en større sikkerhed med hensyn til, hvad jeg selv mener om ting. Hvad jeg kan lide, og hvad jeg ikke kan lide. Samtidig følger der en usikkerhed med omkring, hvad jeg magter. Kan jeg sige ja til det her lange projekt? Kan jeg tage den her lange rejse? Der er nogle ting, jeg efterhånden godt ved, at jeg skal holde mig fra, og det kan være svært at acceptere.”

Elsebeth Egholm

Elsebeth Egholm er 64 år og forfatter til en lang række romaner. Hun debuterede i 1999 med ”De fire kvinders klub”, og første bind om Dicte Svendsen ”Skjulte fejl og mangler” udkom i 2001. Hun har gået flere år på konservatoriet og er uddannet journalist. Bor i Aarhus og er kæreste med forfatter Jürgen Klahn, som har tre børn og to børnebørn. Aktuel med 10. bind i Dicte serien ”Det første offer”.

Læs hele interviewet med Elsebeth Egholm i Hjemmet uge 26.