Bogredaktøren: Her er 4 fantastiske, nye bøger, du bør læse i maj

Bogredaktøren: Her er 4 fantastiske, nye bøger, du bør læse i maj

4 nye bøger anbefalet af bogredaktør Marie-Louise Truelsen.

ALT for damerne logo

Mor eller ej?

I denne roman om timing og længsel møder vi Nanna, som er sidst i 30’erne. Hun er træt af tinderdates og singeliv, men da hun forelsker sig i sin tidligere ungdomskæreste Asger, rejser spørgsmålet om moderskab sig i hende. 

Asger skal ikke have flere børn, og Nanna må gøre op med sig selv, om hun må opgive drømmen om at blive mor – og om det overhovedet er hendes drøm. 

”Hvad kan vi lære af katte”, Marie Hougaard , Lindhardt og Ringhof, 256 sider, 270 kr.

Bogen 'Hvad kan vi lære af katte' af Marie Hougaard

Roman: En god historie

I denne #1 New York Times-bestseller ender to knuste hjerter sammen på ironisk vis, da Daphne vil gøre sin eksforlovede jaloux med hans nye forlovedes eks.

”En god historie”, Emily Henry, Gads Forlag, 4 42 sider, 250 kr.

Bogen 'En god historie' af Emily Henry

Roman: Lykken i Alsace

Therese står midt i en livskrise, da byen Alsace pludselig viser sig at have mere at byde på, end hun havde troet. En fortælling om at miste og genopdage lykken. 

”Lykken i Alsace”, Louise Roholte, Politikens Forlag, 368 sider, 250 kr.

Bogen 'Lykken i Alsace' af Louise Roholte

Roman: Sejl ikke til havet 

En familiesaga om tre kvinder, der prøver at finde sig selv i livet, historien og traditionerne, imens verden og naturen raser omkring dem. 

”Sejl ikke til havet”, Elin Anna Labba , G yldendal , 392 sider, 240 kr.

Bogen 'Sejl ikke til havet' af Elin Anna Labba