-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Jenna og Albert deler nyt om den kommende fødsel: Dét ser jeg mest frem til
Jenna Bagge og Albert Harson er så småt ved at være klar til at skulle være forældre til en lille dreng om et par måneder, fortæller de.
Artiklen er første gang bragt hos HER&NU. Dette er en redigeret udgave.
HER&NU mødte 'Vild med dans'-danser Jenna Bagge og skuespiller Albert Harson til gallapremieren på Wallmans nye show 'JUBILEE' i Cirkusbygningen.
Nu, hvor Jenna Bagge kun har et par måneder tilbage af sin graviditeten, bliver babybulen kun mere og mere tung at bære rundt på, fortæller hun.
"Jeg synes, jeg er lidt tung, så jeg er ekstra træt, men ellers går alt godr," fortalte Jenna Bagge glad på den røde løber og fortsatte:
"Jeg tror godt, jeg kan holde hele aftenen. Vi bliver nok ikke de sidste, der går, men vi holder i hvert fald, til showet slutter."
Klar til at blive forældre
Jenna Bagge og Albert Harson er mere end klar til at blive forældre og til at møde deres lille søn.
"Albert har bygget sengen, det er lidt rodet, og det står i papkasser, men vi har købt det meste, så det nærmer sig, at vi er klar," fortalte Jenna Bagge og afslørede samtidig, at pusletasken også næsten står pakket og klar.
Til fødslen kommer det kun til at være Jenna og Albert, der skal med.
"Jeg ser mest frem til, at han er ude. Man er vel altid lidt spændt på, hvordan det går, men vi satser og håber på, det hele kommer til at gå godt. Jeg tror, det ville være underligt, hvis jeg ikke var nervøs, så en smule er jeg da," fortalte Albert Harson, der endnu ikke har taget stilling til, hvorvidt han skal klippe navnesnoren.
Barselsboblen
Når parrets lille dreng kommer til verden, så er barselsplanerne også på plads, fortalte de fra den røde løber.
"Vi starter med at have barsel sammen, og så tager jeg en periode, og så tager Albert den sidste periode, så helt klassisk, tror jeg," fortalte Jenna Bagge, som naturligvis ikke danser med i årets 'Vild med dans' pga. sin graviditet, men understregede samtidig, at hun kommer ind og hepper til premieren fredag.