Janne Villadsen har ét særligt råd, hvis du er bange for at blive afvist

Janne Villadsen har ét særligt råd, hvis du er bange for at blive afvist

Teaterdirektør Janne Villadsen har aldrig haft en frygt for at blive afvist eller ikke at føle sig god nok. Hun peger på sin opvækst som grunden bag og deler sit bedste råd til at ryste imposter-følelsen af sig.

ALT for damerne logo

Janne Villadsen er direktør på Nørrebro Teater. En post, hun deler med Jennifer Vedsted Christiansen. 

Selvom stillingen egentlig var slået op til en enkelt person, overbeviste Janne Villadsen først sin meddirektør og derefter bestyrelsen om, at de to skulle gøre det sammen.

Selvom hun ikke kendte Jennifer Vedsted Christiansen, inden hun spurgte hende, om de skulle søge stillingen sammen, var hun ret selvsikker, da hun sendte en SMS afsted til hende.

– Hmm, altså jeg ved næsten ikke, hvordan jeg skal formulere det uden sådan at lyde selvfed … Jeg var ikke i tvivl om, at mit CV ville gøre, at Jennifer ville tænke, at det var interessant. Men når det så er sagt, kan jeg huske, at da vi stod og skulle tage billedet til ansøgningen, fik jeg tanken ”hvad nu hvis hun ikke synes, jeg er så fed alligevel… ”

Den korte tvivl forsvandt hurtigt igen – for frygten for en afvisning findes ikke rigtigt hos hende. Hun har modsat mange andre kvinder ikke lidt af "imposter syndrome". Det tror Janne Villadsen kan spores tilbage til hendes barndom.

– Jeg er vokset op i et mandemiljø, og jeg har det virkelig sådan ”bare spørg”. Det værste, der kan ske, det er, at du får et nej. Og jeg har da fået nogle nej’er nogle gange, som også har gjort ondt, men så har jeg brugt det som en motivation til at blive bedre.

Det har lært hende bare at rive plasteret af og få spurgt. Ikke noget med at fedtspille og forsøge med forsigtige hints. Det er også hendes bedste råd til andre, der kan være bange for afvisningen.

– Bare spørg lige ud. Efter jeg fik det her job sammen med Jennifer, er der tre forskellige mennesker, der har sagt til mig, at de også engang har spurgt mig, om vi ikke skulle gøre det og det sammen. Og så var jeg sådan, at ”jeg forstod overhovedet ikke, at det var det, du mente med den der meget kryptiske sætning”.

Janne Villadsen

  • Direktør på Nørrebro Teater. 
  • Tidligere programdirektør på den fynske kulturfestival Heartland. 
  • Født i 1983 og kæreste med Philip, som hun har et fælles barn og et bonus med (fra Philips tidligere forhold).

Læs det fulde interview med Janne Villadsen og Jennifer Vedsted Christiansen i ALT for damerne uge 39. Her fortæller de bl.a. om hinandens styrker og svagheder, deres karrieremål og hvordan de deler magten.