Dronningen har kun set prins Joachim og hans familie få gange siden maj sidste år, hvor hun gav besked om at ville tage børnenes titler.

Kongeligt minde: Deler 40 år gammelt foto

Kong Frederik sender en særlig hilsen og deler et 40 år gammelt foto. 

logo herognu HER&NU HN

Kongehuset har i dag delt et gammelt foto, som sætter minderne direkte tilbage til dengang, hvor kong Frederik og prins Joachim var unge. 

– I dag for 40 år siden fik min bror og jeg studenterhuen på. Inden længe er det min ældste datters tur. Dengang som nu spreder det en helt særlig stemning, når unge viser deres store glæde frem i gadebilledet og fejrer en fuldført ungdomsuddannelse. Jeg vil gerne sende en særlig hilsen til alle, der i disse uger afslutter et uddannelsesforløb, skriver kong Frederik til billedet. 

Artiklen fortsætter under videoen. 

Kongehuset har endnu ikke meldt ud, hvornår Isabella afslutter sin gymnasielle uddannelse fra Øregård Gymnasium, men på gymnasiets hjemmeside står der følgende: 

– Fredag den 26. juni 2026 fra 10-12 holder vi dimission for vores nyudsprungne studenter og deres familier. Selve dimissionen afholdes i aulaen, mens studentervognene er parkeret på Gersonsvej foran Øregård, hvor man efter arrangementet i aulaen kan se studenterne stige ombord i vognene og køre afsted.

Se det kongelige minde fra da prins Joachim og kong Frederik blev studenter for 40 år siden herunder.