-
"Bachelorette"-deltager hjemløs og arbejdsløs
-
Hård start på forældreskab: Ramt af fødselsdepression
-
Rasmus Andersen er blevet far: Afslører navnet
-
"Bachelorette"-mændene afslører hemmelig contentplan
-
SE HELE AFSNITTET: "Marcus og Realitypanelet" på Skanderborg med "Bachelorette"-fyrene
-
Ida Søjborg klar til "Bachelorette"
-
Husker du? De fandt kærligheden i "Bachelor"
-
Petra Nagel reagerer på "Bachelorette"-brud
-
"Bachelorette"-deltager Mads Rommelhoff på knæ: Største og vigtigste ja
-
Nu har du chancen: Skal du være den nye bachelorette?
-
Emma og Mai afslører: Her er sandheden om nytår
-
TV 2 afslører ny "Bachelorette": Her kender du hende fra
-
Flytter sammen efter "Bachelorette": Savner hinanden hver dag
-
Mai reagerer på aldersforskellen: Det blev et problem
-
Se billederne: Deltagerne slog sig løs til "Bachelorette"-finalen
-
Her er premieredatoen: Få første smugkig på "Bachelor"
-
Emma vred på Victor Emil: Kritikken er berettiget
-
Victor Emil efter "Bachelorette": Sådan går det med kærligheden i dag
-
Efter "Bachelorette": Nu kysser Mai på Frederik
-
Sådan er det gået Alexander og Mai efter "Bachelorette"
-
Sådan er det gået Emma og Victor Emil efter "Bachelorette"
-
Mai gav Alexander sin sidste rose: "Jeg kunne ikke overskue at gøre to kede af det"
-
Afslører snyd i "Bachelorette"
-
Klippet ud af "Bachelorette": Frederik tog fusen på Mai

USA var ikke drømmedestinationen: Eventyr med benspænd
De to venner havde aldrig meldt sig til "Først til verdens ende", hvis de vidste, hvor rejsen gik hen.
Deltagerne i ”Først til verdens ende”, kender først rejsemålet, når de står i lufthavnen. De tog afsted i oktober og fik at vide, at kursen var sat mod USA, der særligt det seneste års tid har været hjemland for en masse turbulens rent politisk, og derfor også et sted, som mange danskere har forbehold mod at rejse til.
LÆS OGSÅ: Da Bente var ung, blev hun forelsket på 15 minutter: ”Jeg græd, da han skulle rejse hjem”
Artiklen fortsætter under videoen:
Venneparret Rand Jamal, 27, og Mohammed Osman, 26, havde da også håbet på, at turen gik til Asien eller Sydamerika.

– USA har mange fordomme om muslimer, så vi tænkte, at det ikke var her, vi havde de bedste chancer, fortæller Rand til HER&NU, mens Mohammed tilføjer:
– Politisk set er der lavet en del skræmmekampagner om sådan nogen som os, hvor man ikke skal tage imod os med åbne arme og få os til at føle os velkomne. Det vidste vi godt. Jeg tror ikke, at vores motivation havde været den samme, hvis vi havde vidst, at vi skulle til USA.

De to venner havde faktisk slet ikke meldt sig i sin tid, hvis de havde kendt destination. De fortryder ikke noget, men de ville ikke gøre det igen.
– Vi har fået det ud af det, vi ville. Det ville have været nemmere for os, hvis rejsen ikke skulle foregå i USA, men så var vi ikke blevet udfordret og kommet ud af vores skal. Vi så nogle helt nye sider af os selv, som gjorde, at vi blev stolte både af os selv og hinanden.

Mange ulemper
Allerede i Amsterdams lufthavn, hvor deltagerne mellemlandede, blev deres frygt vakt til live, da Mohammed som den eneste blev tilbageholdt. Da de landede i USA, blev de begge to afhørt. Og da de senere skulle krydse grænsen fra Canada til USA, var det samme historie. Produktionen blev derfor nødt til at indføre en ny regel, da de igen skulle krydse grænsen, om at alle hold skulle bruge tre timer på overgangen, uanset hvor lang tid det tog.
– Det var tydeligt for vores tilrettelæggere, hvordan det var for os at krydse grænsen. Vi ændrede os fuldstændig. Det er det eneste tidspunkt, vi må bruge bilen. Vi var strategiske og fordelte os i bilen, for at det skulle se mindre mistænksomt ud, forklarer Mohammed, mens Rand uddyber:

– Det var vores forslag. Det kom bag på dem, at vi tænkte i de baner, men det er vi er vant til. Det gør vi også, når vi skal ind på natklubber. Vi skal dele os op, stå strategisk, og den flotte skal gå forrest, for at der er større sandsynlighed for, at vi bliver lukket ind.
– Der er mange ulemper som mellemøstlig i Danmark. Jeg har brugt hele min ungdom på at sende tusindvis af ansøgninger, og jeg kunne ikke få job nogen steder. Man skal bevise mere.
Vil give tilbage
– I vores kultur beder man ikke om hjælp. Hvis nogen har brug for hjælp, får de det, fordi vedkommendes omgivelser er så opmærksomme. Man har et ansvar for at hjælpe hinanden.
Selvom vennerne til tider havde svært ved at få hjælp fra folk, særligt i USA, så mødte de også hjertevarme mennesker, der hjalp dem videre. Derfor valgte det taknemmelige makkerpar da også at give lidt igen ved at lave sandwiches til hjemløse undervejs.
– Det er en stor del af vores religion. Jo mere du hjælper og giver, jo mere får du igen, lyder det fra Rand, der tilføjer med et grin:
– Det var vigtigt for os at give noget igen. Det var en investering.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.
