-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Sigurd Barret og sønnen Jens Konrads tætte forhold: Vi taler om alt
Sigurd Barret og hans søn Jens Konrad har et unikt forhold, hvor de åbent taler om følelser og deler en passion for musik.
Det svære far og søn-forhold, hvor der tales mere om fodboldresultater og biler end om jalousi, svigt og selvmord, det eksisterer ikke mellem komponist, forfatter og gøgler Sigurd Barret og hans musikersøn Jens Konrad Barret. Jens Konrad er ikke i tvivl om, hvem han kan takke for det.
– Min far har i hvert fald lært alle os børn at snakke om følelser. Der er direkte hul igennem. Vi er gode til at snakke om alt på godt og ondt. Der er nok snarere for mange følelser nogle gange. Vi er meget ude på spektret i forhold til andre. Så det er jo en kæmpe gave, siger Jens Konrad Barret, 30, og lægger armen om sin far.
Artiklen fortsætter under billedet:
Lige nu kan parret ses i DR-programserien ”Fars dreng”, og lige så stolt Jens Konrad er over, at Sigurd har opdraget ham til at være åben og ærlig, lige så stolt er Sigurd over, at Jens Konrad har musikken i blodet som Sigurd selv og hans seks andre børn.
– Jens Konrad er et menneske, der tør vise mig nærmest alle sine sider, når vi taler sammen. Det tør jeg faktisk også. Og så er jeg stolt af, at du har taget den der musikerhat på og har lyst til at prøve at gå den vej, fordi du virkelig gerne vil. Musikervejen er sindssyg svær, hård og med bøvl og ballade. Så det skal i hvert fald ikke være, fordi det er min ambition overhovedet, slår Sigurd, 59, fast.
Artiklen fortsætter under videoen:
Dybt rørt
Sigurd er lige nu aktuel med familiekoncerten ”Sigurd og rummet”. Ligesom sin far komponerer Jens Konrad også, og han har modet til at skrive om de svære ting i livet.
– Du havde nogle meget, meget personlige ting i dit liv. En af dine venner begik selvmord og det, at du tager sådan et emne op, noget, der er virkelig vigtigt i vores allesammen liv, det er jeg meget, meget stolt over. Det rører mig dybt, siger Sigurd, og Jens Konrad nikker.
– ”Se hinanden igen” blev også samlet op af Psykiatrifonden. Jeg har ikke noget imod at snakke om det. Det er jo nok der, vi er mest forskellige. Mine sange springer jo også ud af den her generationsforskel, som jeg ser det med depression og angst osv. Det er forskellige musikalske genrer, vi arbejder med.
Artiklen fortsætter under billedet:
En faktor, som gør Sigurd og Jens Konrad meget tætte, er, at Jens Konrad sidste år flyttede hjem til Sigurd i bjælkehytten i Valby. Og så rejser de meget sammen.
– Sidste sommer var vi i Canada. Vi møder en restaurantejer, som vi falder i snak med. Mens Sigurd låner toilettet, står jeg og snakker med ham, og så siger han: ”Jeg mistede begge mine forældre sidste år. Din far er en fantastisk mand. Du skal nyde dine forældre, mens de stadig er her. Så meget, du overhovedet kan”. Så flyttede jeg ind, da vi kom hjem.
Artiklen fortsætter under billedet:
Faktisk har deres tætte forhold også betydet et musikalsk samarbejde, og blandt drømmene for fremtiden er også at komme ud og optræde sammen.
– Der kommer først en single, men det bliver nok først til næste år. Nu er vi begge to travle med turné hele sommeren, men vi er gået i gang med at brygge på det, siger Jens Konrad.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.