-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Fastelavnsboller: Her de 7 allerbedste opskrifter
Er du også helt vild med fastelavnsboller – og vil gerne prøve kræfter med selv at lave dem? Find her vores bedste opskrifter på både den traditionelle, gammeldags fastelavnsbolle, men også nyere udgaver.
Fastelavnsbollernes popularitet har de seneste år for alvor nået nye højder.
Bagerne bugner med den traditionelle bolle i alle former, farver og størrelser, selv længe før fastelavn. Men hvorfor ikke prøve at lave dem selv?
Artiklen fortsætter under videoen...
Vi har her samlet vores bedste opskrifter på fastelavnsboller, som er både utroligt lækre, men også nemme at lave – og som vil glæde store som små!
Gammeldags fastelavnsboller
Den klassiske, gammeldags fastelavnsbolle med creme
Disse hjemmebagte fastelavnsboller med creme vil helt sikkert gøre lykke for dem, der er vild med den helt traditionelle fastelavnsbolle.
Få opskriften her.
Gammeldags fastelavnsboller med creme og hindbærsyltetøj
En klassisk version af fastelavnsboller med creme og hindbær syltetøj toppet med glasur og hindbær – Mums!
Få den skønne opskrift her.
Fastelavnsboller med fløde og creme
Skønne fastelavnsboller med hindbærflødecreme
Klik her og få du opskriften på en lækker fastelavnsbolle med flødeskum og hindbær med den fineste lyserøde glasur på toppen.
Sådan bager du selv TIVOLI fastelavnsbollen
Tivoli Fastelavnsbollen er skabt af Torben Bang, der er chefkonditor på Cakenhagen. Torben er inspireret af den ikoniske Tivoli-kage med den røde spiral af ribsgelé på toppen og lækre smag af fløde, æble og rom.
Få opskriften her.
De anderledes fastelavnsboller
Fastelavnsknuder: Sjove og anderledes fastelavnsboller
De fleste af os elsker at sætte tænderne i en stor og flødeskumsfyldt fastelavnsbolle, men vidste du, at man også kan bage fastelavnsknuder? Det kan man - og du får opskriften lige her.
De fineste fastelavnsboller med nougatcreme & kattepynt
Fastelavn er mit navn... Boller vil jeg have... Og især disse fine af slagsen med den lækreste nougatcreme i midten og flotte katte på toppen.
Her får du opskriften på de fineste katte-fastelavnsboller.
Den svenske semlor
De bedste semlor: Sådan bager du svenske fastelavnsboller
I Sverige spiser man omkring fastelavn bollerne „semlor“ - store, bløde boller med godt fyld af flødeskum og marcipan, der smager helt vidunderligt. Også i Danmark er det blevet populært at sætte tænderne i en semla til fastelavn, så her får du den bedste opskrifter på lækre hjemmelavede semlor.
Vil du ikke lave fastelavnsbollerne selv – så læs med her, hvor vi har samlet den ultimative liste over, hvor du kan købe de bedste fastelavnsboller rundt om i Danmark.