Kys i krogene på "Hotel Romantik": Det så du ikke på tv
Halli og Jena udvekslede et kys efter opholdets allerførste fest - helt uden kameraerne fangede den romantiske stund.
Stephanie DuusStephanieDuusStephanie DuusHER&NU
Der var romantik og latter i luften allerede fra begyndelsen på "Hotel Romantik". Det mærkede Haraldur Sigvaldason og Jena Frederikke Krogslykke på egen krop, da de mødte hinanden i en appelsinlund på Mallorca.
De er to ud af de i alt 20 senior-singler, som alle har tilmeldt sig programmet med forhåbningen om at finde den store kærlighed.
Artiklen fortsætter under videoen:
Da Haraldur på 65, som også kaldes Halli, tilmeldte sig programmet, lovede han sig selv én ting.
– Det var min tanke helt fra starten af, at hvis der var en mulighed for at finde kærligheden, så
skulle jeg gå all in. Allerede i første program mærkede jeg den her gode kemi – heldigvis. Det kom
faktisk ret meget bag på mig, forklarer Halli om oplevelsen.
Halli, som flyttede til Danmark fra Island for 32 år siden, er bosat i Snedsted og driver sit eget tømrerfirma på deltid. – Jeg vil gerne møde den helt store kærlighed, som jeg har længdes efter hele mit liv, siger Halli, der blev skilt i 2019.Foto: Lars E. Andreasen
– Da jeg mødte Jena første gang, så jeg en meget velplejet og smuk kvinde med flot stil. Men det, der gjorde det største indtryk på mig, var, at hun var så imødekommende, erindrer Haraldur.
Også Jena mærkede, at de gik godt i spænd - de deler nemlig begge passionen for islandske heste.
– Vi havde så meget at snakke om, at vi nærmest var helt opslugt af at fortælle. Det var en en rigtig skøn oplevelse at møde et menneske, som jeg intet vidste om i forvejen, og så viste det sig, at det gik som fod i hose. Det var en rigtig god start, siger 69-årige Jena om mødet.
Jena, som har været alene i halvandet år, havde sat datinglivet på standby, fordi det var for besværligt at navigere i de forskellige datingportaler. – Så faldt jeg over ”Hotel Romantik”, og jeg vil gerne møde den ægte kærlighed ansigt til ansigt. Den sidste kærlighed, som jeg kan sige godmorgen og godnat til, siger Jena, som har sin egen naturklinik, hvor hun arbejder holistisk med alternativ behandling.Foto: Lars E. Andreasen
Romantisk gåtur
Den gode stemning fortsatte til opholdets allerførste fest, hvor de slog sig løs på dansegulvet.
Annonce
– Jeg oplevede det som en ny, spændende verden, og det føltes rigtigt, trygt og sjovt. Det var lidt ligesom, da man var ung, og man slap følelserne løs, og var med i dét, der skete og var i nuet. Det føltes som en begyndelse til noget smukt, siger Jena.
Aftenen sluttede parret af med et kys, da Halli fulgte Jena hjem.
– Vi
boede i forskellige huse som lå et stykke fra hotellet, så vi skulle gå derhen et par
hundrede meter. En fra produktionen tilbød at følge os, men vi kunne godt finde derhen, griner Halli.
Singlerne, som er mellem 62 til 78 år, er klar til at finde deres sidste soulmate. – Det viser sig, at der er nogle af os, der kender hinanden fra fortiden. Da jeg blev skilt for 10 år siden, flyttede jeg til Jylland. Jeg boede i Vordingborg, hvor Anette (Tredje fra venstre forrest, red.) er fra, og hun var min tandplejer, fortæller Jena.Holger Rytter
Han tilføjer:
– Det var ret romantisk, for stien var oplyst af små lygter. Så skete det bare. Vi kom bare lige
til det – og det var et godt kys.
For Jena faldt det også helt naturligt.
– Vi syntes lige, vi skulle have et lille kys. Optakten til dagen – vi havde mødt hinanden, danset og snakket. Vi havde det rigtig godt, og så skulle vi også afslutte det med at give hinanden et kys. Det, syntes jeg, var rigtig dejligt, fortæller hun.
Du kan følge Jena og Hallis rejse på "Hotel Romantik" lørdage på DR1 klokken 20.00 eller DRTV.
Ægteparret Sofie Linde, 36, og Joakim Ingversen, 38, står endnu engang klar til at hjælpe og guide gæsterne til forhåbentligt at finde den sidste, store kærlighed.Holger Rytter