-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
-
Adam ked af det efter brud: "Jeg blev chokeret"
-
Efter sidste rose: Sådan er Anders og Mies relation i dag
-
Sådan spurgte Laurids, om Sofie ville være kærester
-
Mie i tvivl inden sidste rose: Dét gjorde udfaldet
-
Se klippet: Han får Mies sidste rose i "Bachelorette"
-
Laurids fik Sofies sidste rose: Sådan går det i dag
-
Ikke set på tv: Blev forstyrret gentagende gange til sidste roseceremoni
-
Bryder sammen på tv: Derfor var det svært for Mie
-
Nu sker det: Han får ikke Mies rose
-
Frederik Ottosen fra "Bachelorette" viser kæresten frem
-
Efter Bachelorette: Sådan går det med kærligheden i dag
-
Her vidste Sofie det: Derfor fik Laurids den sidste rose
-
Romantisk øjeblik mellem Laurids og Sofie: Oliver tvunget til at overhøre det hele
-
Jacob skuffet efter "Bachelorette": Det blev ødelagt af produktionen
-
Fik Sofies sidste rose: Det skete der, da kameraet slukkede
-
Sådan går det alle parrene fra "Bachelorette" i dag
-
"Bachelorette"-Anton har fundet kærligheden: "Jeg er forelsket"
-
Sofie kyssede med Oliver: Nu reagerer Laurids B.
Hold styr på tiden med en designklassiker
Der er noget sjovt selvmodsigende ved at kalde en kalender for tidsløs. Ikke desto mindre er Stendig kalenderen lige præcis dette - tidsløs i sit æstetiske udtryk!
Massimo Vignellis smukke tidsløse vægkalender - almindelig kendt som The Stendig Kalender - er gået hen og blevet lidt af en grafisk designklassiker. Kalenderen blev designet i 1966 af Massimo Vignelli, og har siden været en del af Design Collection på Museum of Modern Art, New York.
Kalenderen kræver en stor væg med sine 122 x 91 cm., men er nærmest et stykke grafisk kunst i sig selv. Siderne er skiftevist trykt med sort og hvid baggrund, hvilket gør, at kalenderen løbende skifter udtryk. De enkelte sider kan nemt rives af og eventuelt bruges som smukt (og meget personligt)indpakningspapir.
Om designeren
Massimo Vignelli er født i Milano i 1931 og studerede i sine tidlige år arkitektur. I løbet af 1950'erne Vignelli arbejdede for den schweiziske grafiske designer Max Huber, indtil han i 1965 emigrerede til USA med sin kone arkitekten Luella. Her grundlagde de designbureauet Unimark sammen med kolleger Bob Noorda og Jay Doblin. Unimark har blandt andet designet den grafiske profil til New York City Subway, der stadig er i brug. I slutningen af 1960'erne grundlagde Vignelli "Vignelli Associates"og senere "Vignelli Design". Her arbejdede han med kunder som American Airlines, Ford, Bloomingdales og Det Internationale Design Center i New York. Vignelli arbejder stadig som designer fra sit kontor i New York.
Stendig kalenderen kan købes hos Politiken Plus til 495 kr. / 420 kr. for Politiken Plus kunder.