Snup de hyggelige idéer: Hold jul som i de gode, gamle dage
Julen skal have et strejf af nostalgi og historie, og den kunst mestrer man til fulde på det lille Amagermuseet uden for København, hvor du med et trylleslag bliver bragt tilbage til fordums tid i de fint højtidspyntede stuer.
Så snart du træder ind på gårdspladsen til den firlængede gård i Store Magleby, som udgør det lokalhistoriske Amagermuseet, er du tilbage i tiden, for her lyser juletræet op på brostenene, og bag de sprossede vinduer anes den sirlige pynt.
Indenfor er illusionen om en gammeldags jul intakt, for folk er klædt i datidens tøj og beretter med indlevelse om livet og ikke mindst julen i både 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet – og så får du også et glimt af juletiden helt tilbage i 1500-tallet.
I stuerne er der yndigt dækket op, og midt i det hele stråler træet og leder tankerne hen på både 'Peters jul' og 'Højt fra træets grønne top', hvor træet er pyntet med lækkerier på grenene og gaver underneden.
Juletræet tager udgangspunkt i Dirch Jansens egen jul. Han var grundlægger af Amagermuseet, født i 1855, og i toppen af træet danser derfor en nisse som symbol på den julemorgen, hvor Dirch fik en lillesøster, som ifølge fortællingen kom med netop nissen.
Pastor Timms træ
I en anden stue er vi indenfor hos pastor Timm, en vellidt præst i datidens Store Magleby. Han var ugift, men hans søster og en tjenestepige sørgede for en prægtig juletid.
Ingredienser
Dej
- 4 æg
- 250 g sukker
- 250 g hvedemel
- Vanilje el. citronskal
- 1 tsk. hjortetaksalt
- 1 spsk. mælk
Smørcreme
- 200 g blødt smør
- 100 g flormelis
- 1 æggeblomme
- 1 tsk. vaniljesukker
- Rød og grøn frugtfarve
Pynt
- 400 g marcipan
- Smeltet chokolade til pynt
- Cocktailbær
Fremgangsmåde
- Sådan gør du
- Rør æg med sukker, og hæld mel i lidt efter lidt.
- Tilsæt vanilje el. citronskal og til sidst hjortetaksalt opløst i en skefuld mælk.
- Hæld dejen i en smurt sandkageform, og bag ved 170 grader i 50 min. Køl kagen af i formen.
- Rør smørret grundigt med sigtet flormelis, og kom æggeblomme og vaniljesukker i.
- Del smørcremen i to, og farv portionerne hhv. lyserød og lysegrøn. Flæk sandkagen i 3 bunde.
- Læg bundene sammen med farvet smørcreme mellem lagene. Rul marcipanen ud mellem to stykker bagepapir el. film. Læg den over kagen.
- Tegn snirkler af smeltet chokolade med et kræmmerhus af bagepapir eller en frysepose, og pynt med cocktailbær og evt. en marcipanrose.
- Du kan også skrive ROXY på toppen med chokolade. Servér kagen hel, og skær den i skiver, når alle har beundret det færdige værk.
Præsten brugte en stor del af sin tid på at lave dukketeater med eventyrlige kulisser, og så skrev han over 600 salmer, af hvilke "Under dine vingers skygge" er den bedst kendte.
Træet i pastorens stue er inspireret af juletræet i H.C. Andersens roman 'De to baronesser' fra 1848. Her står det på et bord, og foden er skjult af et mostæppe med blomstrende planter og fine kogler, mens selve træet er pyntet med lys i forskellige farver.
Skar juletræet over
Går du videre, kommer du til 1900-tallet, hvor sangforeningen holdt julefest på den daværende Store Magleby Kro. Violinen kom frem, og børnene dansede om det store, flot pyntede træ.
Bagefter tog de voksne over, og så skulle der straks mere plads til – derfor fandt man på at skære den nederste del af juletræet, mens den øverste hang i loftet.
Den nederste del af juletræet blev gemt til fastelavn, hvor den blev brugt til at lave de to kranse på hver side af fastelavnstønden.
Efterhånden som der kom flere foreninger til, der gerne ville holde juletræsfest, lånte man juletræet ud – når det lige var blevet sat sammen igen.
Hollandske kager
I 1500-tallet ville Christian 2. og hustruen, Elisabeth, gerne have hollandske landmænd til Amager, så de kunne dyrke grønsager til hoffet. Hollænderne blev bosat med særlige privilegier, og julebordet fra den periode er dækket med fine hindbærglas, hollandske kager og ikke mindst en pyntet lysestage som forløber for juletræet.
Når du har været igennem de hyggelige stuer og fornemmet historiens vingesus, er det oplagt at besøge julemarkedet og finde en personlig gave, og bagefter bør du sætte tænderne i de hjemmebagte æbleskiver sammen med et glas varm gløgg.
Inden længe er du atter tilbage i nutiden, når fly fra lufthavnen letter og lander nærmest lige uden for døren – men indeni er du fyldt med boblende juleglæde fra en fjern tid.