Tala i 'Valdes Jul'
Tala i "Valdes Jul"

Ren illusion: Derfor var ingen skuespillere inde på det efterladte slot

I julekalenderen "Valdes Jul" på TV 2 kan seerne spændt følge Talas forsøg på at slippe væk fra skurken Holger Rasmussen, som har låst hende inde på et slot, men faktisk optages ingen scener på slottet. 

I julekalenderen "Valdes Jul" er der i den grad skabt spænding, da ulvepigen Tala er taget til fange af skurken Holger Rasmussen, der vil lokke Tala til at hjælpe ham med at finde tåren i Den Uendelige Skov. 

LÆS OGSÅ: Josephine Højbjerg afslører: Er blevet single

 Artiklen fortsætter under videoen.

Tala er taget til fange på et gammelt slot, men i virkeligheden har hverken skuespillerne eller nogen anden fra filmholdet sat deres ben inde på slottet, det afslører TV 2 i en længere artikel omkring det gamle slot. 

Dog ligger det 1200 kvadratmeter store slot i Danmark, nærmere bestemt i Odense og bærer navnet Hesbjerg Slot, men slottet er ved at gå til grunde, så det kan være farligt at opholde sig der. 

 Artiklen fortsætter under billedet af Celine og Valde, der skal forestille at stå ude foran slottet. 

Celine og Valde i 'Valdes jul'
Celine og Valde i "Valdes jul"

Slottet er i dag ejet af Hesbjerg Fonden, men det står nedlukket med hegn omkring, da en enkel sætning i et 20 år gammelt testamente har ført til en årelang strid mellem fonden, der ejer slottet, og en russisk ortodoks nonne, der har fået lov til at bo og bede på slottet til sin dages ende.

Formanden for fonden, Bo Morthorst Rasmussen, fortæller til TV 2, at han ikke håber, at slottets korte medvirken i julekalenderen vil tiltrække flere ubudne gæster til slottet, endt de i forvejen eventyrlystne turister, der bryder loven for at komme ind på slottet.

– Det er virkelig farligt, og vi håber ikke, der sker noget med dem, der dukker op, men vi er også trætte af, at folk ikke respekterer ejendomsretten og generer landsbyen, der ligger lige op ad, siger Bo Morthorst Rasmussen.