Sarah Boberg står med korslagte arme foran en blå plakat.

Sarah Boberg synes ikke, at den unge generation er for sårbar – men de skal alligevel lære én ting, mener hun

Hun oplever, at unge ofte tillægger negative oplevelser alt for stor vægt

alt.dk logo

De yngre generationer skal lære, at livet af og til kan være smertefuldt – og at det er okay at mærke det.

Det mener Sarah Boberg i ALT for damernes podcast Skål Søster.

I forbindelse med Kvindernes Kampdag deler hun, hvad hendes generation af kvinder kan lære af de yngre – og omvendt. For ifølge hende er det vigtigt, at kvinder fortsætter med at dele erfaringer fra de forskellige livsstadier.

– Min generation kan blive bedre til at tale om, hvordan vi har det, og hvad tingene gør ved os – også at vi ikke behøver at klare det hele selv. Men nogle gange skal den yngre generation også lære, at man nogle gange klare tingene selv. Det er jo præmissen for livet, siger hun og fortsætter:

– Jeg vil ikke sige, at den yngre generation er for sårbar – det udtryk synes jeg faktisk er forkert. Men nogle gange bliver negative oplevelser tillagt alt for stor vægt, og så tænker jeg: Jamen, hvad tror du, livet er? Livet er jo sådan her. 

Hun understreger dog, at det selvfølgelig handler om, hvilken slags modgang man møder, og om nogen direkte forsøger at gøre dig ondt. 

– Generelt oplever vi bare mange af de samme hårde ting i livet. Nogle får børn, og det er vildt hårdt – men man overlever, selvom man ikke får sovet. Vi står overfor alle mulige udfordringer igennem livet. Vi bliver alle forelskede og får vores hjerter knust. Og vi kommer alle til at dø.

Hun kan være bekymret for, at nogle unge ikke kommer ud af deres komfortzone og udfordrer deres grænser, fordi de frygter, det vil gøre ondt. Men det skal man, for det udvikler én, mener hun.

– Jeg tror, at min generation godt kan give den realistiske forventning til verden videre. Når jeg taler med unge mennesker, fortæller jeg dem, at verden er, som den altid har været. Spørgsmålet er, hvordan du vil være i den. Hvad har du tænkt dig at fokusere på? Der er ingen, der har sagt, det skal være nemt. Men det bliver også fedt. Og hvis man nogle gange udfordrer sig selv lidt, bliver det endnu federe, for så er man kommet et stykke længere og har lært noget. Det handler om at udvikle sig og fokusere på det gode.

Lyt til hele samtalen i Skål Søster, hvor hun og Mathilde Arcel også fortæller om tidspunkter, hvor de har fundet ud af, at mandlige kollegaer har tjent mere end dem.