-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Hvis noget ikke går efter planen, minder Sara Viktorias 4-årige søn hende om en vigtig ting
Når man har et veludviklet planlægger-gen, kan det nogle gange være godt at blive mindet om, at ikke alting kan planlægges – og dét bliver skuespiller Sara Viktoria Bjerregaard engang imellem af sin søn.
Efter skuespiller Sara Viktoria Bjerregaard er blevet mor, har hun lært en vigtig ting i livet. Det fortæller hun i et stort interview til Hendes Verden.
Skuespiller Sara Viktoria Bjerregaard, der er kendt for blandt andet sin rolle i Badehotellet og pt er aktuel i filmen ”De forbandede år 3 – Fredens pris”, blev mor første gang til sønnen Snorre, da hun var 27 år gammel.
Hun mødte sin mand, da hun var bare 18 år, og de kunne derfor godt være blevet forældre længe før, det skete, for de har begge to altid vist, at de gerne ville have det – og gerne mens de begge to stadig var unge, men livet skete ligesom bare.
– Der er hele tiden et eller andet projekt eller job. Vi tog os først sammen, da Jakob (Sara Viktorias mand, red.) sagde: ”Det der du siger med når vi får børn, hvornår er når egentlig?”
Familiens mantra
Det er fire år siden, at sønnen Snorre kom til verden. Og han har forandret alt, fortæller skuespilleren.
– For det er jo så vildt at blive forældre. Alligevel er der meget, vi gør, som vi altid har gjort. Vi rejser meget og er stadig meget sammen med venner og familie, og Snorre er bare med. Han er en gut, der elsker selskab og eventyr, så han er helt med på den. Når han ikke er, skruer vi selvfølgelig bare ned, siger hun og tilføjer, at de gerne vil give Snorre søskende, men at den slags kan være svær at planlægge.
Og dét er i særdeleshed noget, livet som mor har lært hende; at ikke alting kan planlægges. Noget, hendes søn er god til at minde hende om.
– Om vi lige ender med de to børn, vi startede med at drømme om, aner vi ikke. Måske drømmer vi i virkeligheden også om flere nu, hvor vi har oplevet, hvor vidunderligt det er at få et. Jeg er en planlægger, der elsker at få ting til at gå op, men hvis der er noget, livet har lært mig, så er det, at livet bare sker. Og jeg er – især takket være Jakob – blevet utroligt meget bedre til at sige: ”Vi finder en løsning.” Det er blevet hele familiens mantra. Så længe vi er sammen, så går det nok det hele. Selv Snorre siger det, når planerne pludselig kikser, eller noget ikke går helt efter planen: ”Vi finder en løsning, mor!”