Ældre kvinde sidder foroverbøjet på sofa med ansigtet skjult i hænderne.

Tine manglede noget i sit forhold - da hun konfronterede sin mand, måtte han fortælle sin hemmelighed

At noget manglede i forholdet mellem Arne og mig, har jeg altid vidst. Da han grædende fortalte sandheden, fik jeg chok.

klikk logo

Jeg var lige flyttet hjemmefra og begyndt på læreruddannelsen, da jeg mødte Arne til et af møderne i den kristne studenterforening.

Han var en engageret debattør og mødte ofte mine øjne, når han talte, som om han talte direkte til mig. Dette gjorde mig usikker og genert. Men da han til sidst fangede mit blik, holdt øjenkontakten og smilede, smilede jeg forsigtigt tilbage.

Arne var uden tvivl den flotteste af drengene til mødet. Han var mørk, maskulin og havde smukke øjne og et pænt smil. Vi talte ikke sammen, men jeg tænkte meget på ham i tiden, der fulgte.