-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Der var især én, der stjal al fokus på Golden Globes’ røde løber
Filmbranchens dygtige kvinder trak i deres fineste puds, da nattens Golden Globes Award blev afholdt i Los Angeles. Men årets bedst klædte var en mand.
Sæsonen for prisuddelinger blev skudt i gang i nat kl. 04:00 dansk tid, da den 76. udgave af Golden Globes Awards blev afholdt på Beverly Hilton Hotel i Beverly Hills, Californien.
Stjernerne havde naturligvis iført sig de smukkeste kjoler, da de var mødt op for at modtage priserne, der uddeles for årets bedste præstationer i film- og TV-branchen – indlands som udenlands. En af aftens helt store højdepunkter var filmen Green Book, der modtog flest priser – en film, hvor danske Viggo Mortensen har en bærende rolle. Men som altid snuppede stjernernes ankomst på den røde løber også en del opmærksomhed. For vi var mange, der havde glædet os til at se, hvad de var trukket i!
Heldigvis blev vores store forventninger indfriet, og vi var især vilde med Kiki Layne i Dior Haute Couture, Lucy Boynton i Celine, Emma Stone i Louis Vuitton, Lady Gaga i specialsyet Valentino Couture og Lupita Nyong’o i Calvin Klein by Appointment. Men det var en helt særlig 23-årige amerikaner, vi ikke kunne få øjnene fra.
Timothée Chalamet er måske et navn, du ikke har stødt på før, men hvis du har set Beautiful Boy, Lady Bird eller amerikanerens helt, store gennembrud: Call Me by Your Name, som han blev Oscar-nomineret for, er det markerede ansigt og det smukke, mørke hår helt klart på din hornhinde.
En af nyere tids mest spændende skuespillere havde valgt et sæt af Louis Vuittons forholdsvis nyerhvervede kreative direktør, Virgil Abloh. Og det resulterede i et noget anderledes, men forfriskende tag på, hvad en rød løber kræver: Timothée var nemlig ikke klædt i en smoking, men havde i stedet valgt en krystalbesat vest, en sort poplin-trøje, klassiske habitbukser og sorte støvler.
Vi er på og glæder os til at se, hvad han kommer til at have på til de næste mange prisuddelinger.