En kvinde sidder i sin seng og læser i en bog. Hun har en hvid striktrøje på.

Her er 4 nye bøger, som du ikke må gå glip af

Læsehjørnet: 4 nye bøger anbefalet af Marie-Louise Truelsen.

ALT for damerne logo

Roman

Illusionen om den lykkelige kvinde

'Den frosne kvinde', Annie Ernaux, Gads Forlag, 192 sider, 250 kr.

Jeg er dybt betaget af Annie Ernaux’ bøger, som på deres egen rå måde skildrer kvindelivet i alle dets facetter. 

I 'Den frosne kvinde' skriver Ernaux for første og eneste gang om sit ægteskab. Hun beskriver, hvordan hun gik fra at være en ung pige fuld af drømme til at blive en ”frossen kvinde” i et ulykkeligt, fastlåst og borgerligt ægteskab.

Romanen er en af hendes mest populære bøger i Frankrig, hvor den har opnået klassikerstatus.

'Den frosne kvinde', Annie Ernaux, Gads Forlag, 192 sider, 250 kr.

Roman

'Luftrummet over Ukraine', Geir Gulliksen, Gutkind, 88 sider, 150 kr.

En fraskilt familiefar følger Ruslands invasion af Ukraine og beslutter sig for at køre til den polske grænse for at hjælpe. Det bliver en tur med fatale konsekvenser.

'Luftrummet over Ukraine', Geir Gulliksen, Gutkind, 88 sider, 150 kr.

Håndbog

'Ler', Laura Drasbæk, Grønningen 1, 176 sider, 300 kr.

Da Laura Drasbæk satte sig ved drejeskiven med en klump ler, fandt hun ro, fordybelse og en stille form for frihed. 'Ler' er en praktisk håndbog og en personlig fortælling.

'Ler', Laura Drasbæk, Grønningen 1, 176 sider, 300 kr.

Roman

'Flyv vilde svaner', Jung Chang, Gyldendal, 360 sider, 300 kr.

Efterfølgeren til bestselleren 'Vilde svaner' bringer historien om Jungs familie op til nutiden samtidig med, at Kinas historie fortælles.

'Flyv vilde svaner', Jung Chang, Gyldendal, m360 sider, 300 kr.