Vandrer med rygsæk sidder på klippe ved stort kors på bjergtop

89-årige Kerstin rejser med sine børnebørn hver for sig: ”Rejserne har givet os et helt særligt forhold”

Vandring i Alperne, slotsbesøg på landet i England, Harry Potter-eventyr i London. For Kerstin og hendes børnebørn handler rejserne på tværs af generationer ikke kun om at opdage nye steder, men om at få unik tid sammen og skabe minder, som de vil bære med sig hele livet.

hjemmet logo farve

Gennem en årrække har Kerstin Carlsson, 89, taget hvert af sine seks børnebørn med på hver sin rejse.

– Rejserne har givet os et helt særligt forhold, siger Kerstin, som siden 1974 har boet på en gård omgivet af enge og skov.

Sønnen Örjan og hans familie bor også på gården, mens datteren Åsa bor 12 kilometer derfra.

Kerstin har seks børnebørn i alderen 14 til 25 år: Örjans tre døtre og Åsas tre sønner. Fire af dem har været med hende på vandreture til Bad Gastein i Østrig. 

Et af børnebørnene har været med på en Harry Potter-rejse til London. Et andet barnebarn har rejst med hende for at besøge gode venner på landet i England.

Idéen med at rejse af sted med ét barnebarn ad gangen kom fra en fjern slægtning, ud fra princippet om altid at tilpasse rejsen til barnebarnets egne interesser.

Kerstins seks børnebørn bor alle i nærheden af hende. Her er hele flokken samlet til kaffe og kage hos mormor/farmor.

– Jeg tænkte, at det kunne være en måde både at give børnebørnene oplevelser på og få noget helt særligt sammen, siger hun.

I 2016 blev tanken til virkelighed for første gang, da hun rejste med sit ældste barnebarn, Petter, til England. Han var dengang 14 år, en alder, hvor man ofte har travlt med venner, skole og fritidsinteresser. Rejsen gik til Devizes, en by mellem London og Bath, hvor de boede hos Kerstins veninde Anita.

Jævnaldrende venner

For Petter blev rejsen mere end blot en udflugt med mormor. Gennem Anitas to døtre fik han jævnaldrende at være sammen med. Sammen tog de ud at bade på stranden i Bournemouth og besøgte også det berømte slot, hvor tv-serien ”Downton Abbey” er optaget. 

Den første børnebørnsrejse i 2016 gik til England med det ældste barnebarn, Petter, der dengang var 14 år. Sammen med de engelske venner besøgte de Highclare Castle, hvor Downton Abbey blev optaget.

Et særligt stærkt minde for Petter er dagen, hvor manden i familien tog ham og de jævnaldrende piger med i en forlystelsespark. Karruseller, latter og et sprog, han var ved at blive fortrolig med, blev en speciel oplevelse – og han følte sig som en del af fællesskabet.

– Det var et eventyr, og jeg så, hvordan han voksede med opgaven, fortæller Kerstin.

Petter fik afprøvet sit engelsk i hverdagssituationer, og han lærte nye mennesker at kende. Han blev så inspireret, at han senere rejste tilbage til England for at studere et semester som udvekslingsstuderende i Birmingham.

Petter og Kerstin boede i England hos Kerstins veninde Anita i 2016.

Da Petter og Kerstin kom hjem, havde de lagt grunden til en tradition. Kerstin indså, at det her var noget, hun ville gøre med alle sine børnebørn – ét ad gangen.

Året efter var det barnebarnet Axels tur. Som 14-årig kom han med sin mormor på en vandretur til Bad Gastein. Den lille by ligger puttet ind i de østrigske alper, omgivet af høje bjerge og skove og med huse, der klatrer op ad de stejle skrænter. For Axel blev rejsen dertil uforglemmelig.

– Alle medrejsende syntes, det var sjovt at have en ung dreng med i vandregruppen. Alle tog sig lidt ekstra af ham, siger Kerstin.

Klassisk kurhotel

De boede på det klassiske kurhotel Salzburger Hof, som med sin traditionsrige spisesal, sine store vinduer og udsigt over dalen var en oplevelse i sig selv. 

Axel syntes, det føltes luksuriøst at spise femretters middag hver aften og bagefter gå ned i hotellets spaafdeling for at bade og gå i sauna. Kerstin fortæller, at Axel har sagt, at det var en af de bedste rejser, han har været på – en kombination af eventyr, nye indtryk og tiden sammen med sin mormor.

En særlig hændelse fra rejsen er næsten blevet en familielegende: En dag midt på ugen snørede Kerstin og Axel vandrestøvlerne og begav sig af sted mod en lille ”Hütte”. Målet var at smage den østrigske specialitet Kaiserschmarrn, en luftig pandekage, der skæres i stykker og drysses med flormelis. 

De gik ad snoede stier, passerede køer, der græssede på alpeenge, og heste, der kom hen til hegnet, da de gik forbi. Da de nåede frem, blev de mødt af et skilt: Der var lukket. Kerstin fortæller, at de bare måtte grine ad situationen, vende om og finde en anden restaurant. 

Måske blev netop den udflugt – med alle timerne på stien for en pandekage, der aldrig blev til noget – mere mindeværdig, end hvis de rent faktisk havde fået deres Kaiserschmarrn.

Tale om livet

For Kerstin handlede rejsen om mere end at vandre og spise godt. Hun synes primært, det var en chance for at lære sit barnebarn at kende i dybden, tale om livet i fred og ro, uden at andre forstyrrede. Samtidig fik Axel mulighed for at opdage verden gennem sin mormors øjne, men også for at prøve sine egne vinger i nye omgivelser.

Kerstins tips til at rejse med børnebørn

  • Tag udgangspunkt i barnebarnets egne interesser.
  • Vær fleksibel, og se oplevelsen med deres øjne.
  • Vælg et rejsemål, hvor der er tilpas meget at lave.
  • Vær tålmodig, og giv plads til børnebørnenes initiativer.
  • Når børn rejser uden deres forældre, f.eks. med en slægtning eller ven, er det ofte nødvendigt med en rejseerklæring. Det er et dokument, der viser, at rejsen er godkendt af barnets værge.

– At rejse med én ad gangen har gjort vores forhold dybere, siger Kerstin og fortsætter:

– Det, vi har oplevet sammen, er kun vores – minder, vi kan tage frem bagefter og sige, ”Kan du huske?”.

Efter pandemien fortsatte traditionen. I 2021 var det Annies tur til at tage med farmor til Alperne. Også hun var 14 år og tog rejsen meget alvorligt. 

Kerstin og Annie nyder turen til Østrig i 2021.

Året efter var det søsteren Klaras tur til at komme med på vandretur. Hun fik desuden selskab af sin mormor og en kusine, hvilket gjorde rejsen endnu mere speciel.

– Det blev næsten som en lille generationsrejse i flere led, husker Kerstin.

I 2024 var det yngste barnebarn, Majas, tur, og her var hendes far, Örjan, også med, hvilket var hans første besøg i Østrig.

Med det yngste barnebarn, Maja, blev det til en herlig vandretur til østrigske Bad Gastein i 2024.

Men det var ikke alle børnebørn, der var vilde med at vandre. Lucas drømte i stedet om en tur til London. Ved et tilfælde så Kerstin en annonce for netop en pakkerejse for bedsteforældre og børnebørn til London med Harry Potter-tema. 

Alt var forudbestilt – British Museum, musicalbesøg og et besøg i filmstudierne, hvor Harry Potter blev optaget. Kerstin købte rejsen og overraskede Lucas. Hun fortæller, hvordan Lucas’ øjne lyste allerede den første dag – her var der steder, han kun havde set på film.

Højdepunktet var selvfølgelig rundvisningen i filmselskabet med temaet The Making of Harry Potter, som omfatter mange kendte scener fra filmene. De kom til at gå gennem historiens legendariska spisesal, The Great Hall, se toget Hogwarts Express og se nærmere på rekvisitter og kostumer fra filmene. Lucas gik rundt som fortryllet.

Lucas ønskede at komme til London, her ved siden af bokseren Muhammad Ali på Madame Tussauds.

– Han var fuldstændig opslugt. Jeg kunne se på ham, at det var en drøm, der gik i opfyldelse, siger hun.

Sprogtræning

For Lucas blev rejsen også en måde at øve sit engelsk i praksis på. Kerstin fortæller om, da han skulle købe en bestemt fodboldtrøje på Oxford Street, spurgte efter størrelser og betalte selv.

– Det var sjovt at se, hvor godt han klarede sig, siger Kerstin med et smil.

For Kerstin selv blev rejsen et bevis på, at konceptet virkede: At tilpasse hver rejse til barnebarnets interesser.

– Jeg kom tættere på Lucas ved at træde ind i hans verden. Det var ikke bare en rejse, det var en måde at dele hans passion på.

For Kerstin er rejserne blevet en måde at give børnebørnene noget mere end fødselsdags- og julegaver på.

– Det er noget, vi deler, en mindebank, vi kan gå tilbage til.

Nu taler Petter og Axel om, at de gerne vil på en rejse til Svalbard med deres mormor. – Jeg er 89 år, men det ville virkelig være noget at opleve Svalbard med børnebørnene.

Hun tror, de har lært en masse praktiske ting: At forberede sig til en rejse, planlægge pakning, finde vej gennem en lufthavn, tale et fremmed sprog, tilpasse sig nye omgivelser. 

Hun synes også, det er godt, at børnene ser, at voksne er forskellige, at man kan være sammen på tværs af generationer. Selv føler hun, at hendes relationer er blevet rigere.

– Jeg lærer dem at kende på en måde, jeg ikke gør derhjemme. At rejse med ét barnebarn ad gangen er vores tid, som ingen kan tage fra os, siger hun og fortsætter:

– Og børnebørnene sætter mere pris på det, end man tror. 

Kerstin Carlsson, 89 år

Familie: Søn, datter og seks børnebørn.

Baggrund: Pensionist, tidligere sproglærer i tysk og engelsk.

Interesser: Rejser, vandreture i skov og mark, samvær med børn og børnebørn, læsning, strik og bagning. Engageret i bl.a. den lokalhistoriske forening og Røde Kors.