Et foto fra Buresø. Billedet er taget fra en lille båd ude på vandet, og man kan se træerne, som omkranser søen.

Redaktionen anbefaler: Dette bør du opleve i Egedal Kommune denne sommer

Sammen med sin kæreste flytter journalist Julie Nolsöe snart til(bage) til sin barndomsby i provinsen. Den nye titel som husejer har introduceret hidtil ubrugte udtryk som radonsug og K3’ere til hendes ordforråd – men samtidig glæder hun sig til mange hyggelige oplevelser i lokalområdet.

ALT for damerne logo

Sø og skov

Vandretur ved Buresø

Den smukke Buresø ligger flot omkranset af skoven, og jeg har planer om at gå én af de klassiske ruter i området, som også fører mig forbi både Ganløse og Bastrup sø. 

Det er en tur på 21,2 kilometer, og undervejs vil jeg tage et dyp i Buresø, som med sit klare, kalkholdige vand er Nordsjællands reneste sø. 

Se mere på Egedalkommune.dk/mit-liv/oplev-egedal

Musik i provinsen

Slagslunde Musikfestival

Et billede fra Slagslunde Musikfestival. Billedet er taget oppe fra scenen, og der er mange mennesker blandt publikum.

Den charmerende festival ved gadekæret i Slags-lunde er blevet afholdt hvert år siden 1978, og selv har jeg været med næsten hvert år i hele min barn- og ungdom. 

Dengang var der både flødebollekast og en svævebane over gadekæret, og jeg glæder mig til at se, om begge dele stadig er en del af festen. Men de to største samlingspunkter har dog alle år været ølteltet og den lille scene, som i år bliver indtaget af alt fra Østkyst Hustlers til soulsangerinden Sahra da Silva.

Slagslunde Musikfestival bliver afholdt den 9. august 2025.

Se mere på Slagslundefestival.dk

Lokalt loppeguld

Egedal Antik og lopper

Et billede fra en bod på et loppemarked. Der er en masse antikke ting, både i porcelæn og træ.

Jeg håber, at det danske sommervejr inviterer til at besøge loppemarkeder rundt om i Nordsjælland under en skyfri himmel. Men hvis ikke, så er jeg klar med en back-up-plan i form af Egedal Antik & Lopper, som er et hoved-sageligt indendørs loppe- og kræmmermarked. 

Jeg er sikker på, at der gemmer sig masser af loppeguld i den 300 kvadratmeter store hal på Gammel Roskildevej 3B i Ølstykke.

Åbningstider er lørdag og søndag kl. 10-14

Om Julie Nolsöe, 32 år

Foto af Julie Nolsöe. Hun sidder på en restaurant, og hun har en pink trøje på.
  • Er journalist på Alt.dk. 
  • I sin fritid prøver hun nye spisesteder i København, løfter vægte i fitness og øver sig i at dreje keramik. 
  • Hun er svært glad for at læse, men også svært dårlig til at prioritere tiden til det. 
  • Bor sammen med kæresten Emil i Brønshøj – lidt endnu, for om få måneder flytter de ud af byen.