Snobrød med chokodip
SPONSORERET indhold

Snobrød med chokodip

×

Din Bedømmelse

Tak for din bedømmelse!

Så er tid til at komme udendørs og tænde bål. Prøv at bage disse gode snobrød og server dem med den lækreste chokoladedip.

Af: Bente Nissen Lundsgaard Foto: Jes Buusmann
22. jun. 2017 | Opskrift | Hendes Verden
8-10 stk. | Total: en time, 10 min

Ingredienser

Snobrødsdej:
25 g gær
3 dl lunkent vand
1 tsk. salt
2 spsk. olie
100 g durumhvedemel
ca. 380 g hvedemel

Chokodip:
150 g god mørk chokolade
100 g blød nougat
50 g mandler
¾ dl piskefløde
¾ dl mælk
25 g smør

Sådan laver du snobrød med chokodip

  1. Snobrødsdej:

  2. Rør gæren ud i vandet i en skål. Tilsæt salt, olie og durumhvedemel. Lad det stå 10 min. Tilsæt halvdelen af hvedemelet. Tag dejen ud på køkkenbordet, og ælt resten af melet i.
  3. Kom dejen i en rigelig stor plastskål med låg, så er den nem at tage med til bål-pladsen. Vent min. 1 time med at bruge dejen, da den skal hæve.

    Chokodip:

  4. Hak chokoladen fint og kom den i en skål sammen med nougaten. Bland finthakkede mandler i. Kom fløde og mælk i en gryde, og bring de i kog. Kom den varme mælk ned i midten af chokoladen lidt efter lidt og rør rundt. Når al chokoladen er smeltet, kom da smørret i små klumper i, og piskes dem ind i chokolademassen.

    PRØV OGSÅ: Regnbueis
  5. Lad chokoladedippen afkøle tildækket gerne 4-5 timer et køligt sted, men ikke i køleskab, så bliver den for hård. Kom evt. dippen i små portionsglas, så alle kan have deres egen chokoladedip til deres snobrød.

 

Anbefalet til dig