-
To timer efter hjemkomst: Laurids tvunget til at rejse ud af landet
-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
-
Adam ked af det efter brud: "Jeg blev chokeret"
-
Efter sidste rose: Sådan er Anders og Mies relation i dag
-
Sådan spurgte Laurids, om Sofie ville være kærester
-
Mie i tvivl inden sidste rose: Dét gjorde udfaldet
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
Parret tog mere end blot kærligheden med hjem fra "Bachelorette", og nogle minder har fået en helt særlig plads.
Da Sofie Sytnik Jørgensen og Laurids Bihl vendte hjem fra optagelserne i "Bachelorette", var det ikke kun oplevelsen, de tog med sig hjem.
Artiklen fortsætter under videoen.
For parret er det især konkrete minder og musik, der fortsat binder dem til tiden på Sicilien, hvor de forelskede sig foran rullende kameraer
Og et af de mest betydningsfulde minder hænger stadig fremme hjemme hos dem.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Vi har den sidste rose, og den er også indrammet. Den betyder meget, og den er noget helt særligt, fortæller Sofie til HER&NU.
Rosen, som blev givet i det afgørende øjeblik i programmet, hvor Sofie vælger Laurids kort før programmets endelig afslutning, har fået en fast plads i hjemmet, og vil også kunne følge dem i mange år frem. De tilhørende blomster i rammen er fra Sofies kolonihavehus, hvor parret tilbringer meget tid sammen om sommeren.
Det er dog ikke kun fysiske genstande, der tager dem tilbage til Sicilien og deres første minder sammen. Også musik har en helt særlig betydning for dem begge.
– Jeg vil også sige, at der er nogle sange, som jeg forbinder med den oplevelse og os to sammen, fortæller Laurids.
En af sangene har fået en helt særlig betydning for Sofie, fordi den er tæt forbundet med hendes første møde med Laurids og deres tid sammen under optagelserne.
Artiklen fortsætter under billedet.
– "Alting starter med en gnist" af Tina Mellem, som er med i vores sidste sammenklip sammen i afsnittet, hvor jeg giver rosen. Den føler jeg er ordret. Og det var en af de runnere, som var omkring mig, som viste mig den første dag, hvor jeg var nede på Sicilien, og så hang den ligesom bare ved. Og nu føler jeg bare, at den sang minder mig om Laurids og om os og om dernede, fortæller Sofie.
For Laurids var musikoplevelsen på Sicilien også noget helt ekstraordinært i sig selv.
– Vi havde ikke vores telefoner, og vi havde ikke noget musik. Og det var nok noget af det, jeg savnede allermest, mens jeg var dernede. Så når jeg var sammen med Sofie, så kunne jeg få lov til at høre musik. Så det musik, som vi hørte sammen, tager mig bare helt tilbage, hvis jeg hører det, fortæller Laurids.
Sofie fortæller desuden, at hun selv havde en finger med i spillet, da en af sangene blev en del af deres sidste øjeblikke i programmet.
– Jeg havde skrevet til produktionen og ønsket "Alting starter med en gnist" til vores sidste rose, fortæller Sofie afsluttende.